Złoty jest słaby do dolara

2015-11-09

Złoty jest słaby. Naszej walucie nie pomaga sytuacja  na szerokim rynku. Dolar korzysta z dobrych danych makro i z oczekiwań co do ruchu FED, stale umacniając się. Eurodolar jest już na poziomie 1,07, realne są nawet minima z marca, w związku z możliwością poluzowania europejskiej polityki monetarnej.

 

Sytuacja na szerokim rynku

Dane makro i wypowiedzi przedstawicieli FED wskazują na realność perspektywy podwyżki stóp w USA jeszcze przed końcem roku. W Europie natomiast mówi się o luzowaniu polityki  przez EBC, spada wycena eurodolara. Obecnie wynosi już 1.07 i realne stają się minima marcowe przy 1,05.

 

Dolar będzie drożeć

Co prawda obecna cena dolara już zawiera grudniową zmianę stóp, ale kolejne podwyżki są możliwe, niezależnie czy FED zechce przesunąć ostateczną decyzję na I kwartał 2016 roku. Sprawa pozostaje otwarta, choć dane makro są obecnie jednoznaczne. Ogólny trend dla dolara wskazuje na dalszy wzrost wyceny tej waluty.

 

Złoty jest słabszy

Złoty widocznie osłabł. Nawet przy eurodolarze 1,07 nie jest w stanie zejść na parze z euro trwale poniżej 4,25 zł. Trend wzrostowy zdołał się utrzymać, choć 4,23 zapowiadało jego przełamanie, była to jednak tylko korekta. Złotemu nie pomógł też wynik wyborów. Uczestnicy rynku z pewnym niepokojem oczekują na zmiany personalne w 2016 roku i nowy skład RPP, obawiając się nadmiernego luzowania polityki monetarnej w czasie, gdy waluty rynków wchodzących nie cieszą się zainteresowaniem.

 

Dzisiejsze kursy walut

Kursy walut tuż przed południem wynosiły: euro 4,2650 zł, dolar 3,9562 zł, frank szwajcarski 3,9439 zł, funt brytyjski 5,9694 zł. Złoty jest słaby, znacznie wzrosła rentowność obligacji długoterminowych.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych