Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty jednak umacnia się względem głównych walut

2015-02-16

Dziś ze względu na święta państwowe zarówna Amerykanie, jak i Kanadyjczycy mają wolne. Stąd też brak przed nami istotnych publikacji makroekonomicznych, a uwaga inwestorów zwrócona będzie na Europę i spotkanie Eurogrupy w sprawie Grecji.

 

Jak na razie z komentarzy, które już się ukazały wynika, że o porozumienie będzie ciężko. Zwłaszcza sceptycznie do tego tematu podchodzi niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble. Tym samym indeksy giełdowe w Europie notowane są w kolorze czerwonym. Euro stoxx 50 traci -0,26%, CAC 40 -0,12%, a DAX -0,17%. Euro jednak pozostaje stabilne i nieznacznie umacnia się do amerykańskiej waluty, zyskując +0,22%.

 

O poranku dolar ogólnie traci, co jest jeszcze efektem ostatnich danych dotyczących sprzedaży detalicznej, gdyż to po ich słabszym odczycie pojawił się short squeeze na dolarze. Indeks USD cofa się obecnie o -0,24%, a najwięcej zyskuje NZD, gdyż aż +0,7%.

 

W tym tygodniu czekają nas bardzo ciekawe wydarzenia, a zwłaszcza jedno, które nie miało dotąd miejsca. Mowa tu o protokole ze styczniowego posiedzenia EBC. Przypomnijmy, że Europejski Bank Centralny zmniejszył od tego roku ilość posiedzeń na wzór amerykańskiego FEDu i pomiędzy nimi będzie publikować protokoły, aby poprawić komunikację z rynkiem. Pierwszy z nich poznamy już w czwartek o godzinie 10:00. Dzień wcześniej, bo w środę, poznamy z kolei protokół z pierwszego w tym roku posiedzenia FED.

 

Złoty rozpoczyna tydzień od umocnienia się względem głównych walut. Obecnie cena euro wynosi 4,18, cena dolara 3,66, cena funta 5,64, a cena franka 3,92 do złotego.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc