Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty bez poważnych zmian, funt 4,85 zł

2016-10-19

Spadki na złotym nieco wyhamowały, mimo utrzymania tendencji wzrostowej. Nasza waluta znajduje się w trudnej sytuacji ze względu na dominację dolara. Znamy dane makro, są one mieszane, co w połączeniu z czynnikami takimi jak ryzyko polityczne niestety stanowi raczej negatywny czynnik dla złotego. Kurs funta osiągnął poziom 4,85 zł.

 

Dane z kraju

Znamy już dane makro z Polski. Są mieszane, co ostatnio jest już standardem. Odczyty nie pokryły się z prognozami. Tak było w przypadku produkcji przemysłowej za wrzesień która wyniosła 10,4 proc w relacji m/m wobec prognozowanych 10,8 proc. Słabsze wyniki także jeśli chodzi o produkcję budowlano-montażową, która spadła o 15,3 proc. W tym wypadku należy jednak przyjąć, że jest to wynik pozytywny, ponieważ prognozy zakładały spadki aż o 17,4 proc. Poważne rozczarowanie miało miejsce w przypadku sprzedaży detalicznej. Zakładano jedynie niewielki spadek, rzędu 0,1 proc m/m, a tymczasem sięgnął on 1,2 proc. W relacji rocznej wzrost zamiast spodziewanych 6 proc, wynosi zaledwie 4,8 proc. Wskaźniki koniunktury również gorsze.

 

Sytuacja polityczna pogarsza sprawę

Wszystko to, w połączeniu z sytuacja polityczną, czyli obniżeniem wiarygodności naszego kraju w kontekście decyzji rządu, a dokładniej unieważnienie przetargu na śmigłowce, sprawia, że postrzegani jesteśmy jako mało wiarygodni. Zagraniczne inwestycje w Polsce stają zatem pod znakiem zapytania. Na rynku walutowym inwestorzy podchodzą do złotego z dużą dozą ostrożności. Kurs funta utrzymuje się dosyć wysoko, zważywszy niedawne poziomy. Dziś na kantor.pl funta kupić można za 4,85 zł.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc