src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złotówka w ostatnim tygodniu zyskiwała do głównych walut

2015-07-13

Złotówka w minionym tygodniu zyskiwała do głównych walut, co korespondowało z poprawą sentymentu na europejskich parkietach giełdowych oraz na eurodolarze. Inwestorzy zdawali się dyskontować porozumienie Grecji z jej wierzycielami w sprawie spłaty jej zadłużenia oraz uruchomienia nowego programu pomocowego. Ten tydzień na parach złotówkowych rozpoczął się od kontynuacji ruchów spadkowych.


 

INDEKS PLN

Indeks syntetyczny złotego na początku zeszłego tygodnia pozytywnie przetestował poziom 50% zniesienia tegorocznego odbicia z 15 stycznia, co najprawdopodobniej zakończyło spadkową korektę z 15 maja (71,25 pkt.).Oglądane w kolejnych dniach odbicie oraz zaobserwowane pozytywne dywergencje na wskaźniku RSI na danych dziennych także przemawiają za realizacją scenariusza wzrostowego. Celem indeksu w tej sytuacji byłyby maksima z 18 maja (poziom 72,2 pkt.). Oznaczałoby to budowanie kolejnej średnioterminowej fali wzrostowej porównywalnej z tą wykształconą od połowy stycznia do połowy maja.


 

EURPLN

Notowania EUR/PLN w zeszłym tygodniu obroniły kluczowy, średnioterminowy poziom oporu wyznaczany przez 61,8% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą 26 grudnia. Pozytywny test tego poziomu skutkował dynamicznym cofnięciem w drugiej połowie tygodnia, co w piątek sprowadziło kurs tej pary do linii trendu wzrostowego z genezą 21 kwietnia, stanowiącej jednocześnie dolne ograniczenie kanału wzrostowego (patrz wykres). Wybicie z kanału dołem (co nastąpiło dziś rano) stanowi sygnał potwierdzający zakończenie korekcyjnego odbicia z kwietnia.

Potwierdzeniem tego będzie powrót kursu omawianej pary poniżej poziomu 4,00 i sforsowanie tegorocznych minimów (3,97). Kolejne wsparcia w tej sytuacji wyznaczałyby: dołek ze stycznia 2011 oraz 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej lipiec 2008 – luty 2009 (3,8280 – 3,86).


 

USDPLN

Notowania pary USD/PLN po raz kolejny pozytywnie przetestowały w minionym tygodniu poziom trzymiesięcznych maksimów (3,82), które poprzednim razem zostały obronione 26 maja i 26 czerwca. Dynamiczne cofnięcie w piątek sugeruje, że budujemy kolejną falę spadkową (falę C) w korekcie sekwencji wzrostowej z drugiej połowy ubiegłego roku. W przypadku realizacji tego scenariusza modelowy zasięg tej fali wyznacza strefa wsparć rozciągająca się od 3,37 (61,8% zniesienie zeszłorocznej sekwencji) do 3,41 (poziom równości fali A i C w ramach struktury spadkowej).


 

CHFPLN

Notowania CHF/PLN od początku kwietnia poruszają się w ramach formacji kanału wzrostowego. Obecnie wygląda on na drugą falę w ramach spadkowej korekty wykształconej 16 stycznia, co oznaczałoby że ruch w dół powinien być jeszcze na tej parze kontynuowany. W zeszłym tygodniu kurs ponownie testował dolne ograniczenie tego kanału i zdołał je naruszyć. Modelowy zasięg spadkowej korekty stanowi strefa wsparć kształtowana przez 61,8% zniesieniesekwencji wzrostowej z czerwca ubiegłego roku wraz z poziomem zeszłorocznych maksimów, zanotowanych w grudniu (3,66 – 3,76).


 

GBPPLN

Odbicie na notowaniach GBP/PLN 29 czerwca zatrzymało się dopiero na poziomie maksimów ze stycznia 2007 roku (6,00), wcześniej pokonując tegoroczne ekstrema zanotowane 11 marca – poziom 5,9040. Strefa istotnych długoterminowych oporów rozciąga się od 6,00 do 6,10 (wspomniane ekstrema ze stycznia 2007 oraz 61,8% zniesienie struktury spadkowej ukształtowanej w latach 2004-2008).

Negatywne dywergencje na wskaźniku RSI na danych dziennych już tydzień temu sugerowały wyhamowanie wzrostów i możliwą głębszą korektą spadkową na tym rynku – nawet do okolic poziomu 5,65 (minima z zeszłego miesiąca oraz 61,8% zniesienie wzrostów z ostatnich dwóch miesięcy). W ostatnich dniach scenariusz ten się realizował - kurs omawianej pary dynamicznie się cofnął i poziom 5,65 pozostaje realnym celem dla strony podażowej.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych