Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złotemu powoli się polepsza

2016-07-01

Gdy piszemy te słowa, krótko po piątej rano, eurodolar sytuuje się w okolicach poziomu 1,11. Wczoraj zanotowano minima na 1,1025, ale nie posunęliśmy się dalej, tj. niżej. Sytuacja jest teraz pośrednia, niemal patowa. Wczorajsze maksima to ponad 1,1150, co najmniej tyle możemy więc osiągnąć, jeśli euro się wzmocni.

 

 

W określeniu kierunku rozwoju tejże sytuacji nie pomógł James Bullard z Rezerwy Federalnej, który w swoim wystąpieniu nie odniósł się do Brexitu, a jedynie mówił o tym, że nie da się już polegać na standardowej dynamice cyklu ekonomicznego.

 

Nad ranem napłynęły dane z Japonii i Chin. Na przykład japoński indeks Tankan dla przemysłu za II kwartał miał wynieść 4 pkt, a było 6 pkt, w usługach analogiczny wskaźnik uplasował się zgodnie z prognozą na 19 pkt. W Chinach PMI dla przemysłu był albo na poziomie 48,6 pkt (nieco gorszym od prognozy), albo na 50 pkt (zgodnie z prognozą). Pierwszy odczyt jest dziełem firmy Markit, drugi – rządowego biura statystycznego. Biuro to podało też, że PMI dla usług wzrósł z 53 pkt do 53,7 pkt. Z kolei japoński PMI przemysłowy wzrósł z 47,8 pkt do 48,1 pkt, czyli nadal pesymiści przeważają wśród ankietowanych menedżerów.

 

Giełdy w Japonii (Nikkei 225) i Chinach (Hang Seng, Shanghai Composite) są aktualnie na plusie. Czekamy na dalsze dane makro: PMI przemysłu Indii (o 7:00), Niemiec (9:55), Eurolandu (10:00) czy Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45, dodatkowo o 16:00 podany będzie tam indeks ISM).

 

 

Złoty w lepszej formie

Mimo że na eurodolarze sytuacja jest niepewna, to złoty dość klarownie umocnił się do euro i dolara. Na USD/PLN notowano w nocy nawet kursy rzędu 3,9360, na EUR/PLN mamy teraz mniej niż 4,38, a było 4,37. Jak zwykle w przypadku PLN, zalecamy jednak ostrożność, jako że waluta nasza jest podatna na wszelkie negatywne komunikaty i w razie czego szybko może wystąpić korekta korekty.

 

Dziś o 9:00 poznamy PMI dla przemysłu Polski, równolegle z odczytem węgierskim. W Polsce prognozuje się ruch wskaźnika w górę, mianowicie z 52,1 pkt do 52,6 pkt.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc