Prognozy dla złotego, umocnienie jest chwilowe

2016-04-29

Kwiecień kończy się dla złotego nieco optymistycznej, dziś nasza waluta, po porannych spadkach, zdołała ostatecznie delikatnie umocnić się, ale ten miesiąc uznać należy za wyjątkowo trudny dla złotego i nic nie zapowiada radykalnej poprawy nastrojów w najbliższych dniach. GUS opublikował dane o deflacji, nie są one optymistyczne.

 

Niewielkie umocnienie złotego na parach

Na pozostałych parach także niewielkie umocnienie naszej waluty, ale są to raczej kosmetyczne zmiany i trudno być optymistą w świetle nienajlepszych nastrojów na globalnych rynkach. Pozytywnym aspektem dnia jest spadek kursu franka poniżej 4 PLN, największe umocnieni złotego widoczne jest jednak w stosunku do dolara. Wczoraj kurs USD wynosił 3,8730 zł a dziś już tylko około 3,83 zł. Jeśli jednak na szerokim rynku utrzyma się obniżony nastrój, złoty z pewnością straci w dłuższym okresie, zwłaszcza jeśli nałoży się kilka negatywnych impulsów, takich jak wzrost awersji do ryzyka i obniżenie ratingu da Polski. Decyzję agencji poznamy już w połowie maja, do tego czasu złoty jest zagrożony spadkami.

 

Dane makro zignorowane

Dziś złoty zdawał się ignorować dane makro z kraju, a nie były one dobre, jeśli chodzi o przełożenie na kursy walut. GUS opublikował wstępne raporty dotyczące deflacji za kwiecień i okazuje się, że sytuacja nie ulega poprawie. Deflacja jest większa niż zakładano. Ceny nadal spadają, więcej niż w marcu oraz niż mówiły prognozy. Nadzieję na wyjście z tej sytuacji budzi wciąż rosnąca cena ropy, co niebawem powinno znaleźć odzwierciedlenie we wskaźnikach cen.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych