Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaskakujące osłabienie złotego

2016-08-26

Niestety w ostatnich kilkunastu godzinach doszło do dosyć zaskakującego osłabienia złotego i piątek upływać będzie na próbach stabilizacji. Na szerokim rynku największe zainteresowanie wzbudza oczywiście konferencja FED i wystąpienie Janet Yellen. Kurs dolara rośnie, podobnie umacnia się brytyjski funt.

 

Zaskakujący zwrot

Kilka minionych sesji upływało pod znakiem stabilnego złotego, obserwowaliśmy oczywiście niewielkie zmiany na parach, ale dominującym trendem była raczej konsolidacja. Tymczasem ostatnie kilkanaście godzin przyniosło zaskakującą zmianę, złoty zaczął dosyć gwałtownie tracić, podczas gdy inne waluty naszego regionu nie odnotowały takich perturbacji, co wskazuje, że na kondycji złotego zaważyły czynniki lokalne. Dynamika spadków na złotym sięgała nawet rzędu 0,7 proc. Brytyjski funt przekroczył poziom 5,10 zł, w górę z wiadomych względów poszybował także dolar. Kurs amerykańskiej waluty zbliża się do 3,88 zł, kurs euro wynosi natomiast 4,34 zł. Piątek upłynie zatem na próbach stabilizacji kursu, a na szerokim rynku dominować będzie temat konferencji w Jackson Hole.

 

Czy złotemu zaszkodziła agencja Moody’s?

Trudno jednoznacznie stwierdzić co wpłynęło na osłabienie notowań złotego. Opublikowano co prawda założenia do budżetu na przyszły rok, ale są one zgodne z informacjami podawanymi już wcześniej, nie były zatem zaskoczeniem. Ponadto budżet przedstawiany jest jako wariant dosyć optymistyczny w obecnej sytuacji gospodarczej. Być może na rosnące kursy walut miała wpływ agencja Moody’s, która znowu pogroziła Polsce palcem. Tak należy odczytywać publikację agencji, gdzie można przeczytać, że eskalacja konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego może rodzić przykre konsekwencje dla ratingu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc