Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Zaskakująca decyzja RPP

2015-03-05

Wczorajsza decyzja RPP mimo wszystko była zaskakująca. Co prawda, jak wcześniej zakładano, miała miejsce obniżka stopy referencyjnej, ale aż o 50 punktów bazowych, podczas gdy prognozy mówiły o redukcji rzędu 25 pb. Sesja zakończyła się dużą zmiennością, lecz dziś rano doszło już do ustabilizowania sytuacji.

 

Poranek upłynął na próbach stabilizacji.

Wczorajsze zmiany w kwotowaniach złotego wynikały z zaskakującej decyzji RPP o obniżce stopy procentowej aż o 50 pb. Dziś obserwujemy już stabilizację. Kurs euro wynosi 4,1430 PLN, kurs franka szwajcarskiego 3,8883 PLN. Dolar wyceniony został przez rynek na 3,7537 PLN.

 

Decyzja RPP wydarzeniem sesji

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia bez wątpienia okazała się zaskakująca decyzja RPP. Część analityków zauważa, że decyzja o obniżce stopy referencyjnej jest działaniem nieco spóźnionym, takie kroki należało wg nich podjąć już w ostatnim kwartale 2014 r. Czy zatem obniżka aż o 50 pb jest swoistą próbą ‘nadrobienia zaległości’?

 

Stopa referencyjna wynosi obecnie 1,5 proc.

Rynek na decyzję RPP zareagował osłabieniem złotego. Duże cięcie było prawdziwym zaskoczeniem. Kursy walut w większości zestawień wzrosły, by po pewnym czasie wrócić jednak do niższych poziomów. Prawdopodobnie inwestorzy sądzą, że tak duża obniżka zawęża pole manewru w przyszłości i szybko następnego cięcia stopy referencyjnej nie będzie.

 

Dobra sytuacja złotego

Na konferencji RPP padło stwierdzenie, że cykl obniżek stopy referencyjnej został zakończony. Prognozy dot. wzrostu gospodarczego są pozytywne, niepokoić może tylko deflacja. M. Belka zwraca uwagę na prawdopodobieństwo umocnienia złotego w wyniku programu QE. Złoty umocnił się do euro, spadek względem dolara wynika natomiast ze szczytów tej waluty na szerokim rynku.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc