Duda oferuje możliwość zamiany kredytów walutowych na złotówkowe

2015-11-03

Na pierwszy plan wysuwa się doniesienie Gazety Wyborczej, która dotarła do planu Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego konwersji kredytów hipotecznych udzielonych w walutach zagranicznych (np we frankach). Ma w nim znajdować się możliwość zamiany kredytów po kursie z dnia, którego zostały udzielone.


pomoc w spłaceniu kredytów hipotecznychJednak klienci będą musieli pokryć różnicę w płatnościach odsetkowych, gdyż korzystali oni z niższych stóp procentowych (przede wszystkim w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim) niż w analogicznych kredytach w krajowej walucie. Takie działania będą oznaczały konieczność poniesienia dodatkowych kosztów przez niektóre banki, co ponadto w połączeniu z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego o zwiększeniu wymogów kapitałowych dla banków oferujących mieszkaniowe kredyty kapitałowe, może oznaczać konieczność zebrania na ten coś środków pieniężnych. Spółki z sektora bankowego wchodzące w skład indeksu WIG 20 znajdują się dzisiaj w odwrocie. Wszystkie z nich notują straty, jednak należy zaznaczyć, że nie przekraczają one 1,5%.

 

W listopadzie poznamy również raporty finansowe spółek z indeksy WIG 20 za trzeci kwartał. W tym tygodniu najciekawiej prezentują się publikacje od Alior Banku (czwartek) oraz PGNiG (piątek). Oczekiwany zysk na akcje dla spółek wynosi odpowiednio 1,207 PLN oraz 0,110 PLN. W kolejnym tygodniu swoje raporty opublikują PKO BP, PGE, Pekao, PZU, LPP, Eurocash, Tauron, Cyfrowy Polsat, KGHM, Enea, Asseco oraz Synthos.

 

 

Czerwień w Polsce, Volkswagen z nowymi problemami

Końca problemów Volkswagena – związanego ze skandalem wokół silnika diesela – na razie nie widać. Pojawiły się nowe zarzuty wobec spółki, według których firma dopuściła się oszustw również w samochodach, które nie były wcześniej o to podejrzewane, a są wśród nich między innymi luksusowe samochody Porsche. Może to oznaczać problemy dla nowego CEO Volkswagena Matthiasa Muellera, który przed objęciem tego stanowiska był prezesem Porsche. Cena VW na niemieckiej giełdzie spadła dzisiaj o 2%, co plasuje ją wśród najgorszych firm wchodzących w skład DAX (dzisiaj niżej o 0,2%).

 

Cały indeks WIG 20 stracił dzisiaj 0,76%, a najgorzej wśród dwudziestu największych spółek radzi sobie ponownie Bogdanka. Cena akcji spółki spadła o prawie 5% w skali dnia. Inwestorzy oraz największe fundusze starają się nadal ocenić wpływ przejęcia pakietu kontrolnego Bogdanki, która nabyła Enea. Możliwy jest scenariusz, w którym Enea będzie chciała obniżyć ceny sprzedawanego jej węgla, a to może spotkać się z podobną reakcją ze strony innych kontrahentów. Fundusz Aviva OFE postanowił zmniejszyć swoje zaangażowanie w Bogdankę do 4,07% z wcześniejszego wynoszącego 16,4%.

 

 

 

 

Autor:

Arkadiusz Trzciołek, CFA Analityk Rynków Finansowych XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych