Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Za waluty obce płacimy stosunkowo sporo

2015-09-30

Na polskim złotym sytuacja jest w ostatnich dniach dość stabilna, chociaż za waluty obce płacimy stosunkowo sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę poziomy sprzed kilku tygodnia. Kursy głównych par z PLN wyglądają następująco: USD PLN 3,7710; EUR PLN 4,2230; CHF PLN 3,8680; GBP PLN 5,7080.


Rynek walutowy powinien znaleźć dziś kilka okazji do podwyższenia zmienności. O godzinie 10:30 poznamy rewizyjny odczyt brytyjskiego PKB, co powinno mieć wymierny wpływ na funta. Już pół godziny później poznamy dane o inflacji w strefie euro i w tym przypadku również powinno być ciekawie.

Wczoraj rozczarowały dane z Niemiec, które są kluczową gospodarką strefy, a na rynku coraz więcej mówi się o rozszerzeniu programu QE. O godzinie 14:00 poznamy wstępne wrześniowe dane o inflacji z Polski i w tym przypadku oczekiwany jest deflacyjny odczyt na poziomie -0,6%. Główną publikacją dnia będzie raport ADP (14:15), który jest prognostykiem przed piątkowymi danymi z rynku pracy USA. Na deser zostaje nam wystąpienie Janet Yellen o godzinie 21 polskiego czasu.


Podczas wczorajszej sesji na niemieckim indeksie DAX udało się wybronić ważne wsparcia, co zaowocowało lekkim odbiciem. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się już w bardzo dobrych nastrojach, a główne indeksy Zachodniej Europy rozpoczynają dzień od wzrostów w okolicy 2%.

 

Niemiecki DAX i CAC40 znajdują się na czele wzrostów i oba zyskują w granicy 2,15%. Tylko nieco gorzej wyglądają indeksy Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – te zyskują w granicy 1,7%. Trochę mniejszy optymizm panuje na GPW, gdzie WIG20 zyskuje zaledwie 0,5%. WIG20 powinien być natomiast porównywany z indeksami krajów rozwijających się i jeśli spojrzymy na zachowanie polskich blue chipów w tym kontekście, to sytuacja wcale nie jest taka zła. Inwestorzy wycofali w 3 kwartale tego roku 40 miliardów dolarów z rynków wschodzących, co oznacza największy odpływ kapitału od kryzysowego 2008 roku. Krajom Emerging Markets cały czas ciąży zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w Stanach i niepewność związana z tym wydarzeniem, a dodatkowo sytuacja wewnętrzna również staje się coraz gorsza – wystarczy spojrzeć na Chiny.

Korelacja WIG20 z indeksem MSCI Emerging Markets jest w ostatnich miesiącach niemal doskonała i dopóki inwestorzy nie zaczną lokować swoich środków w krajach wschodzących, na WIG20 będzie bardzo ciężko o wzrosty. Lepiej natomiast wygląda sytuacja spółek małych i średnich, gdzie zagraniczny kapitał nie jest decydujący.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc