Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Z pomocą dla osób z walutowymi kredytami hipotecznymi

2015-09-14

Notowaniom na GPW kierował dzisiaj sentyment związany z wydarzeniami politycznymi. Banki tracą ze względu na projekt największej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość związanego z rozwiązaniem problemu z walutowymi kredytami hipotecznymi. Może okazać się, że projekt PiS będzie bardziej kosztowny niż propozycja odrzucona przez Senat. Sektor bankowy znajduje się zdecydowanie na minusie w związki z takimi doniesieniami.

 

Pod kreską zamknęła się dzisiaj cena akcji KGHM (-0,5%), jednak w trakcie dnia notowania rosły o nawet ponad 2%. Poseł PiS Henryk Kowalczyk stwierdził dzisiaj, że jego partia dąży do rozwiązania, które Z pomocą dla frankowiczówdoprowadziłoby do zniesienia podatku od wydobycia miedzy w przyszłym roku. W teorii zmiany w prawie powinny zostać wprowadzone do końca listopada, jednak jeśli będą one z korzyścią dla płatnika, to mogą nastąpić nawet w przyszłym roku fiskalnym. Na zamknięciu sesji ostatecznie akcjom KGHM ciążyła jednak cena miedzi, która spadła dzisiaj o ponad 1,5%. Początek sesji na rynku amerykańskim wskazuje, że dominuje dzisiaj presja sprzedających. Indeks S&P 500 kurczy się o około 0,5% za czym w dużym stopniu stoi przecena spółek z sektora energetycznego oraz wydobycia. Taki obrót wydarzeń związany jest ze zdecydowanie niższym notowaniami cen surowców, oprócz wspomnianej wcześniej miedzi, mniej należy zapłacić również za ropę, nikiel czy rudy żelaza. Inwestorzy mogą również obawiać się podwyżki stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej, a decyzja zaplanowana jest już na najbliższy czwartek 17 września.

 

 

Bogdanka odrabia straty

Duży ruch miał dzisiaj miejsce na polskim parkiecie ze względu na złożenie oferty kupna pakietu większościowego Bogdanki przez spółkę energetyczną Enea. Enea oferuje 67,39 zł za akcje Bogdanki i chce kupić 64,6% akcji, co w sumie daje 400 mln USD. CFO spółki informuje, iż zakup Bogdanki jest jedną z opcji zabezpieczenia dostaw surowca do elektrowni.

Ponadto wskazuje, że opcja ta jest pożądana, ale nie za każdą cenę, gdyż spółka ma jeszcze inne możliwości zabezpieczenia dostaw. Z kolei w wywiadzie telefonicznym CEO Enei - Krzysztof Zamasz poinformował, iż Enea ma zabezpieczone środki na kupno Bogdanki i nie zaszkodzi to finansom całej spółki. Zamasz podkreśla, że oferta nie stanowi próby wrogiego przejęcia. Akcje Bogdanki wzrosły o 24% podczas dzisiejszej sesji.

 

Autor:

Arkadiusz Trzciołek, CFA Analityk Rynków Finansowych XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc