Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Z euro nie ma lekko

2015-11-06

Co więksi optymiści już kilka razy przewidywali silne umocnienie złotówki do euro, dobrą passę dla naszej waluty i poziom 4,20. Oczywiście, listopad dopiero się zaczął, tak więc takie ruchy są możliwe, ale zwracamy uwagę na fakt, że mimo dość słabego euro (na eurodolarze), waluta ta broni się na EUR/PLN i nasz dzielny orzeł z mennic NBP wciąż nie może rozwinąć skrzydeł.

 

 

Oto niedawno mieliśmy test okolic 4,23, ale znów wróciliśmy wyżej, do 4,2520-30 – jakby rynek chciał resztką sił utrzymać linię trendu biegnącą przez dołki z 17 lipca i 21 – 22 września. Trzeba mieć to na uwadze, nawet jeśli nie spodziewamy się w najbliższym czasie jakiegoś naprawdę gwałtownego osłabienia PLN do euro.

 

Na USD/PLN kurs sytuuje się powyżej 3,90. Po jednej stronie mamy maksima rzędu 3,9350, po drugiej mocnym wsparciem jest 3,85 – ale generalnie w najbliższych dniach nie liczymy na jego test, bo sytuacja układa się raczej prodolarowo. Chyba, że dziś naprawdę negatywnie zaskoczą payrollsy, jakkolwiek wydaje się, że poprzeczka dla nich nie jest ustawiona bardzo wysoko. Im lepsze dane z USA – tym większa szansa na podwyżkę stóp dolarowych w grudniu.

 

 

Gdzie jesteśmy?

Na głównej parze walutowej wczesnym rankiem, po godzinie piątej, widać kursy rzędu 1,0885. Na razie więc euro zdaje się trochę odzyskiwać po ostatnich minimach, które sytuowały się w pobliżu 1,0835-40. Bardzo możliwe jednak, że to tylko pozory i lekkie wahania korekcyjne, podczas gdy fundamentalna siła jest po stronie dolara.

 

Wczoraj mocno rozczarowały niemieckie dane o zamówieniach w przemyśle. Dziś słabsze od prognoz mogą się okazać analogiczne dane o poziomie produkcji przemysłowej w Niemczech (poznamy je o 8:00). Gdyby tak było, a tym bardziej, gdyby równocześnie z USA napłynęły dobre payrollsy, to euro raczej nie miałoby szans na odzyskiwanie wartości. Moglibyśmy w zamian za to zobaczyć test – może nawet ostry – granicznego poziomu 1,08.

 

Tzw. payrollsy to pakiet danych opisujących stopę bezrobocia (prognozuje się, że w październiku, bo tego miesiąca będzie dotyczyć publikacja, utrzymała się ona na poziomie 5,1 proc.) oraz zmianę zatrudnienia. W tym drugim aspekcie prognoza dla obszaru poza rolnictwem to 180 tys. nowych miejsc pracy (we wrześniu 142 tys.), a dla sektora prywatnego zakłada się 165 tys. (poprzednio 118 tys.). Poza tym będą też dodatkowe dane o długości tygodnia pracy i płacy godzinowej.

 

Fakty, jak wspomnieliśmy, poznamy o 14:30, ale być może już wcześniej rynek będzie się pod nie ustawiał. Po drodze mamy jeszcze dwa przemówienia przedstawicieli EBC – Praeta (o 9:45) i Merscha (o 11:00). Z kolei gracze zainteresowani funtem brytyjskim powinni mieć na względzie godzinę 10:30 i brytyjskie dane o produkcji przemysłowej za wrzesień. Prognozy to -0,1 proc. m/m oraz +1,3 proc. r/r.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc