Yellen już dziś przesądzi podwyżkę stóp procentowych?

2016-05-27

Globalne rynki zaczynają długi weekend dopiero od jutra, ponieważ poniedziałek jest dniem świątecznym w Stanach Zjednoczonych. Tym razem managerowie funduszy hedgingowych z Wall Street muszą jednak poczekać z wyjazdem do posiadłości w Hamptons, ponieważ o godzinie 19:15 przemawiać będzie Janet Yellen.

 

 

Janet Yellen wypuściła swoje jastrzębie do mediów i od dwóch-trzech tygodni obserwujemy ofensywę członków FED, którzy przekonują rynek, że podwyżka stóp procentowych jest możliwa już na czerwcowym posiedzeniu. Nie tak dawno temu rynek wyceniał prawdopodobieństwo takiego zdarzenia na mniej niż 5%, natomiast obecnie jest to już 30%. 30% to jednak nadal mniej niż połowa, zatem absolutnie nie można powiedzieć, że podwyżka jest już zdyskontowana. Przed posiedzeniem FOMC, które zakończy się 15 czerwca, mamy w zasadzie już tylko dwa bardzo istotne wydarzenia – dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen i dane z rynku pracy, które poznamy za tydzień w piątek. Te dwa wydarzenia mają przesądzić o tym, czy FED podniesie stopy procentowe, a to oczywiście ma olbrzymi wpływ na globalny rynek kapitałowy. Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór i w zależności od tego na ile Yellen odkryje karty możemy spodziewać się dużej zmienności. Piątkowe wieczory to tradycyjnie mało płynny rynek, na którym możliwe są spore wahania.

 

Jednogłośność członków FOMC w ostatnim czasie na pewno nie jest przypadkiem, tylko zaplanowanym działaniem, dlatego również Janet Yellen powinna kontynuować przygotowywanie rynku na podwyżkę stóp procentowych. Oczywiście wspomni o tym, że nadal istotne są dane, ale rynek ma dziś kolejną okazję do tego, aby przekonać się do wiarygodności ostatniej komunikacji FED.

 

Dolar nadal nie dyskontuje w pełni czerwcowej podwyżki i ewentualnie dalszej ścieżki podwyżek stóp procentowych, a to oznacza, że pole do umocnienia amerykańskiej waluty jest spore. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, już wkrótce możemy ponownie zobaczyć cyfrę "4" na przodzie kursu USDPLN.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych