Wzrost wyceny złotego

2015-08-12

Złoty lekko umocnił się, ale zmiana kwotowań jest niewielka i widoczna głównie w zestawieniu na parach z frankiem szwajcarskim i dolarem. Spadła rentowność długu. Dziś i jutro poznamy krajowe dane makro a na szerokim rynku istotnym wydarzeniem są doniesienia z Chin.

 

Dzisiejsze kursy walut

Złoty nieznacznie umocnił się, zwłaszcza do fraka i dolara. Dzisiejszy kurs franka wynosi 3,8471 PLN, a kurs dolara 3,7919 PLN. Kurs euro oscyluje wokół 4,1950 PLN,  kurs funta 5,9000 PLN. Na szerokim rynku frank najniżej od stycznia.

 

Wzrost zainteresowania obligacjami

Rentowność obligacji długoterminowych spadła poniżej 3 procent. Rynek długu cieszy się zwiększonym zainteresowaniem, w tym także nasze obligacje, stąd spadek rentowności. Na szerokim rynku uwagę zwracają Chiny. W Azji trwa wyprzedaż lokalnych walut, juan spadł do poziomu 4-letnich minimów. Eurodolar jest blisko 1,1 USD.

 

Czy FED zareaguje na politykę Chin

Obecnie istotną kwestią jest reakcja FED na zmianę polityki Chin. Jeśli słabe notowania chińskiej waluty przełożą się także na zmianę polityki monetarnej FED złoty z pewnością to odczuje. Nasza waluta już zdołała się umocnić do dolara, skoro tylko stało się jasne, że ostatnie wydarzenia oddalają prawdopodobieństwo wrześniowego wzrostu stóp w USA.

 

Dzisiejsze dane makro

Dziś czekamy na publikację GUS w sprawie bilansu handlowego za pierwsze półrocze, a jutro na dane o inflacji CPI za miniony miesiąc. Na szerokim rynku w centrum uwagi są doniesienia z Chin. Rynek czeka także na wskaźniki ze strefy euro oraz na wystąpienie członka FED.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych