Inwestorzy oczekują wzrost kursu euro

2015-04-30

Dzisiejszy komentarz zaczniemy nietypowo od rynku europejskich obligacji. Od wczoraj jesteśmy świadkami sporej wyprzedaży dłużnych papierów emitowanych przez państwa należące do strefy euro. Rentowność 10 letnich niemieckich obligacji w ciągu dwóch dni skoczyła z poziomu 0,18% do około 0,3% natomiast francuskie papiery dłużne o tym samym terminie zapadalności również doświadczyły dużej zmiany w rentowności.


Wyprzedaż na tym rynku może świadczyć o tym, że inwestorzy pozbywają się bezpiecznych papierów rządowych, gdyż wierzą w pozytywne efekty prowadzonego w strefie euro programu QE, który powoli zaczyna pozytywnie wpływać na wzrost gospodarczy i oczekiwania inflacyjne. Ostatnio opublikowane dane makroekonomiczne ze strefy euro pozwalają uwierzyć w sukces uniknięcia spirali deflacyjnej oraz poprawy sytuacji na rynku kredytów i wśród konsumentów w związku z czym pojawiają się wyższe prognozy inflacji i wzrostu gospodarczego, a to zazwyczaj skutkuje zwiększeniem się rentowności rządowych papierów dłużnych.

 
Przez większość dnia euro umacnia się na szerokim rynku. W głównej mierze jest to zasługa pojawiających się informacji, że w końcu uda się dojść do porozumienia pomiędzy Grecją, a jej międzynarodowymi wierzycielami. Agencja Bloomberg poinformowała dzisiaj, że prawdopodobnie w niedziele już może dojść do pozytywnego zakończenia negocjacji spłaty zadłużenia. 

Oprócz tego we włoskiej prasie pojawiły się dzisiaj informacje jakoby przedstawiciele strefy euro na czele z Niemcami mieliby mieć przygotowany "plan B' dla Grecji, który polega na bankructwie i stworzeniu technokratycznego rządu jednak z zachowaniem członkostwa tego państwa w strefie euro. Jednak są to tylko prasowe doniesienia zatem najlepiej poczekać do oficjalnych komunikatów. Oprócz tematu Grecji poznaliśmy również dane makroekonomiczne ze strefy euro w postaci odczytów inflacji CPI w ujęciu rocznym. W tym wypadku nie doszło do niespodzianek i wynik był zgodny z konsensusem ekonomistów (0% vs 0%). EUR USD umacnia się w chwili obecnej o około 0,2%.

 
W drugiej połowie dnia rynek wyczekiwał na informację z Kanady i Stanów Zjednoczonych, które miały się pojawić o tej samej godzinie 14.30. Dynamika PKB w Kanadzie w ujęciu miesięcznym była delikatnie lepsza od prognoz analityków (0% vs -0,1%) jednak nie zaobserwowaliśmy znaczącej reakcji rynku na parach z dolarem kanadyjskim. Ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy cotygodniowe dane dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i w tym wypadku doszło do pozytywnego zaskoczenia, gdyż odczyt był znacznie niższy od oczekiwań rynkowych (262 tysiące vs 290 tysięcy) i ta informacja zachęciła inwestorów do zajmowania długich pozycji na dolarze amerykańskim, którego kurs wymiany umocnił się na szerokim rynku.
 
Wśród europejskich indeksów giełdowych w czołówce notowań znajdują się mniejsze giełdy. O prawie 2% umacnia się węgierski BUX, mniejszą skala wzrostów może pochwalić się norweski OSE i portugalski PSI20. W grupie największych europejskich indeksów giełdowych najlepiej radzi sobie niemiecki DAX, który obecnie zyskuje ponad 0,6%. Francuski CAC40 umacnia się obecnie o około 0,2% podobnie jak brytyjski FTSE100. Na warszawskim parkiecie giełdowym panują neutralne nastroje i w związku z tym WIG20 porusza się bardzo blisko poziomów otwarcia. Po raz kolejny najbardziej wyróżniającą się spółka jest PKN Orlen, która w ostatnim czasie pochwaliła się dobrymi wynikami i inwestorzy z chęcią dokonują zakupów akcji tej spółki.
 
 
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych