Wzrost kursu dolara amerykańskiego

2015-07-15

W trakcie dzisiejszego dnia poznaliśmy treść przemówienia przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która przedstawiła najnowszy punkt widzenia na perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Według niej zbliżamy się do pierwszej podwyżki stóp procentowych, dla której ten rok to odpowiedni termin.


Dodała również, że to tempo zacieśniania polityki pieniężnej jest czynnikiem bardziej istotnym od samego terminu pierwszej podwyżki. Przewodnicząca Yellen stwierdziła również, że niski poziom globalnego wzrostu gospodarczego oraz silny dolar należą do czynników negatywnie wpływających na konkurencyjność amerykańskiego eksportu. 
 

Informacja o możliwej podwyżce w tym roku pomogła kursowi dolara amerykańskiego na szerokim rynku, który należy dzisiaj do grupy najsilniejszych walut. Indeks dolara zyskuje obecnie około 0,3%, natomiast para EUR USD traci prawie 0,4%. Kanada 

Bank Kanady o godzinie 16:00 zdecydował się na obniżenie poziomu stóp procentowych. Nie jest to decyzja całkowicie zaskakująca, jako że część uczestników rynku oraz ankietowanych ekonomistów spodziewało się takiego obrotu spraw. Mimo tego, obniżka o 25 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,5% spowodowała falę wyprzedaży kanadyjskiej waluty na szerokim rynku. Wraz z decyzją zostały również przedstawione najnowsze prognozy makroekonomiczne sporządzone przez Bank Kanady. Wzrost gospodarczy w 2015 roku ma wynieść 1,1%, co oznacza znaczną redukcję poprzednich prognoz, które wynosiły 1,9%. Perspektywy inflacyjne na ten rok również zostały zrewidowane w dół z poziomu 1,7% do 1,5%. 
 

 

Głosowanie w greckim parlamencie nie jest wcale sprawą oczywistą

Tradycyjnie już w ciągu dnia nie mogło zabraknąć nowych informacji w sprawie Grecji. Dzisiaj w greckim parlamencie ma się odbyć głosowanie w sprawie przyjęcia planu reform proponowanych przez europejskie instytucje, które są warunkiem otrzymania kolejnego programu pomocowego wartego około 85 miliardów euro. Pojawiły się informacje jakoby 107 z 201 członków komitetu centralnego partii Syriza miało opowiedzieć się przeciwko przyjęciu reform, jednak należy mieć na uwadze, że około 15 z nich to posłowie, którzy będą brać udział w głosowaniu. Ten fakt pokazuje jednak, że wynik dzisiejszego głosowania w parlamencie nie jest wcale sprawą oczywistą i w tej sprawie może jeszcze dojść do nieoczekiwanych zwrotów akcji

 

Na europejskich giełdach widać odreagowanie po ostatnich tygodniach niepewności i spadków, które były wywołane przez ciągły brak porozumienia w sprawie Grecji. Wśród inwestorów na największych parkietach giełdowych w Europie panują optymistyczne nastroje i po raz kolejny obserwujemy wzrosty głównych indeksów. Niemiecki DAX zyskuje około 0,3%, włoski FTSE MIB ponad 1,1%, hiszpański IBEX około 0,7%, francuski CAC40 około 0,4% podobnie jak portugalski PSI20. Z kolei przecena nastąpiła na warszawskiej giełdzie, gdzie indeks WIG20 grupujący największe spółki traci prawie 0,5%. Motorem napędowym spadków jest spółka Alior tracąca ponad 3,4%, w wyniku informacji o wystawieniu na sprzedaż pakietu pół miliona akcji z ceną 83,50 zł w procesie book-buildingu.

 

Polski złoty przez większość dnia pozostaje słaby w stosunku do głównych walut. Czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania naszej waluty były dane dotyczące inflacji CPI w Polsce, które potwierdziły kolejny miesiąc deflacji w ujęciu rocznym. Za jednego dolara kurs obecnie wynosi 3,77 zł, za funta 5,89 zł, za franka 3,96 zł, natomiast za jedno euro 4,13 zł. 

 

 

Autor:

Robert Pietrzak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych