src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Oczekujemy krótkotrwały wzrost kursu euro

2015-10-20

Maro Draghi w czwartek zapewne potwierdzi swoją renomę mistrza sterowania emocjami inwestorów, ale nie zmienia to faktu, że jest jeszcze za wcześnie by z grudniowego rozszerzenia programu QE uczynić motyw przewodni notowań.


Podobnie rzecz ma się z danymi z Chin: tempo wzrostu jest zbyt dobre by wywołać kolejną falę paniki, ale jednocześnie niezbyt słabe by rozbudzić oczekiwania na potężne programy stymulacyjne. Nawet jeśli ścieżka stóp Fed wyceniana obecnie przez rynek jest zbyt niska, to odsunięcie pierwszej podwyżki kosztu pieniądza sprawia, że wspomniane niedoszacowanie szybko nie zacznie napędzać aprecjacji dolara. Atmosfera wyczekiwania jest też aż nazbyt widoczny w krótkim terminie: EUR/USD zbity w dół interwencjami werbalnymi po dojściu w okolice 1,15 broni 1,13. Obojętny na wahania nastrojów USD/JPY przed posiedzeniem Banku Japonii ani myśli okleić się od 119,50. 

Niskie wyceny akcji stają się w takiej sytuacji głównym wyznacznikiem zachowania inwestorów – pomimo całej niepewności nie ma wiodącego indeksu giełd państw rozwiniętych, który nie wzrósłby w tym miesiącu o kilka procent. Nie wiadomo tylko w jaki międzyrynkowy schemat te zwyżki wpisać. Jest tak głównie za sprawą wzrostu znaczenia euro jako waluty fundującej, który sprawił, że w poprzednich tygodniach wybuchy awersji do ryzyka osłabiały dolara (przynajmniej na poziomie indeksu dolarowego).

Odbicia nie zamieniają się w trwalsze trendy na rynku surowców, gdyż wzrostom średnich giełdowych towarzyszy spadek cen obligacji i umocnienie dolara. W takim środowisku trudno oczekiwać by drożała ropa czy miedź. Przecież silny dolar przez całe miesiące współodpowiadał za ich wyprzedaż. A bez rajdu towarów nie może być mowy o pełnoprawnym i mocnym odbiciu na rynkach ryzykownych aktywów.

Jesteśmy też na granicy okresu, w którym decydenci z FOMC nie mogą wypowiadać się publicznie przed październikowym posiedzeniem, a kalendarz makro świeci poza danymi z rynku nieruchomości USA zionie pustką. Trudno przecież oczekiwać, żeby aukcja mleka w proszku ważna wyłącznie dla dolara nowozelandzkiego zdominowała notowania. Tu zresztą w dłuższym horyzoncie też przełomu nie będzie. Po niemal 80 – proc. wzroście cen surowca na przestrzeni kilku przetargów, niezależnie od dzisiejszego wyniku trudno oczekiwać, że RBNZ popadnie w pesymizm, a terms of trade się załamie.





Złoty do wyborów pozostanie pod presją, kurs euro zbliża się do 4,25. Nie oczekujemy trwałego osłabienia polskiej waluty. Wręcz przeciwnie, spodziewamy się, że w powyborczych tygodniach, gdy emocje już opadną, jest duża szansa na zejście pod 4,20. 
 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych