Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wzrost dolara oczekiwany w razie eskalacji wojny na Ukrainie

2015-04-17

Wczoraj przemawiał publicznie Dennis Lockhart z FOMC. Powiedział m.in., że decyzja o podwyżce stóp zależeć będzie od postępów na rynku pracy i uzasadnionego przekonania, że inflacja dojdzie do poziomu 2 proc., będącego długoterminowym celem FOMC. Zasugerował też, że oczekuje, co do stanu gospodarki, czegoś takiego jak w roku 2014: tj. że po słabym pierwszym kwartale, wywołanym czynnikami przejściowymi, nastąpi później wzrost.

 

Z drugiej strony, uznał, że nie jest to jeszcze w pełni potwierdzona w liczbach prognoza. Ogólna wymowa wystąpienia pozwala raczej myśleć o odsuwaniu przez Lockharta w przyszłość terminu podwyżki stóp, a to by się zgadzało z tym, co widzimy na wykresie. Dlatego o powrocie do dolara nie myślimy na razie w kategoriach kolejnej spekulacji na temat wyższych stóp, ile raczej w kategoriach ucieczki od ryzyka w razie niepokojów greckich czy np. eskalacji wojny na Ukrainie.

 

Dalej wysoko na eurodolarze - testowano 1,08

Faktycznie, na wykresie EUR / USD testowano w godzinach nocnych poziom 1,08, a to już dość dużo. Na razie jednak, przed godziną szóstą, jesteśmy przy 1,0770. Mimo wszystko sądzimy, że aktualna sytuacja na wykresie ma raczej charakter korekty po ostatnich spadkach – i to nawet przesadzonej, trochę spekulacyjnej korekty – niźli zupełnej, anty-dolarowej odmiany trendu. Bierze się to stąd, że za kilka dni eskalować może w jakimś stopniu napięcie związane z Grecją. Sprawy na razie zostaną zapewne przyklepane (24 kwietnia), ale będą wracać np. w maju, gdy przyjdzie czas spłaty przez Grecję kolejnych transz pożyczki. 

 

Dziś będziemy mieli okazję poznać m.in. bilans płatniczy Strefy Euro (o 10:00) oraz amerykańskie dane o inflacji CPI (o 14:30). Pojawią się także: wskaźnik Uniwersytetu Michigan (o 15:55) i wyprzedzający Conference Board (o 16:00).

 


Dziś dane o zatrudnieniu

Dziś o 14:00 poznamy polskie dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, a także o dynamice tych wielkości. Poza tym możemy rzec, że EUR/PLN jest przy 4,0240, a więc nadal oddalony od perspektywy 4 zł, jakkolwiek w dłuższym terminie nie można wykluczyć kolejnych testów tej linii. Teoretycznie powinny w tym pomagać spadki eurodolara – o ile nastąpią i o ile nie będą przejawem paniki rynkowej. 

 

Na USD/PLN bardzo dobra atmosfera – mamy 3,7370, a notowano zejścia poniżej 3,72. Gdyby gracze próbowali jeszcze podbijać główną parę, to można myśleć nawet o 3,68 – 3,70, jeśli jednak dziś tego nie zrobią, to realny będzie powrót np. w okolice 3,7660.


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc