Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wydarzeniem dnia doniesienia z USA

2015-10-28

Głównym wydarzeniem dnia będzie bez wątpienia kończące się dziś posiedzenie FOMC. Jego wyniki poznamy dopiero wieczorem, na rynku utrzymuje się zatem atmosfera oczekiwania. Inwestorzy nie spodziewają się radykalnej zmiany polityki, ale oczekują wyrazistych wskazówek co do dalszych ruchów FED.

 

Czego oczekują inwestorzy

Opinie są podzielone. Część analityków twierdzi, że do końca roku w USA nie dojdzie do  podwyżki stóp procentowych, gdyż niesie ona za sobą zbyt duże ryzyko  spowolnienia gospodarczego. Czynnikiem hamującym ten ruch jest też obecny stan gospodarki Chin. Dolar umocniłby się, co wywołuje presję na waluty rynków wschodzących. Odłożenie w czasie podwyżki da walutom EM chwilowy oddech, choć sama zapowiedź podwyżki w I kwartale 2016 będzie już znaczącym sygnałem dla inwestorów.

 

Czarny scenariusz dla złotego

Kondycję złotego i układ sił na parach należy rozpatrywać w dwóch aspektach, tzn. w okresie krótkoterminowym i długoterminowym. W przypadku tego pierwszego wiele zależy od decyzji FED i wydźwięku wystąpień przedstawicieli FOMC. Jeśli zaś chodzi o okres długoterminowy, to niestety złoty pozostanie pod presją. Zbyt duże różnice w polityce monetarnej nie pomogą naszej walucie – USA  zamierza stopy podnosić, a w kraju bardziej prawdopodobna jest ich obniżka, tym samym złoty stanie się mniej atrakcyjny dla inwestorów.

 

Złoty ma tendencję do spadków

Złoty nie jest obecnie w najlepszej kondycji, co można wyczytać z wykresów technicznych. Wskazują one na większe prawdopodobieństwo osłabienia naszej waluty aniżeli wzrostów na złotym. Dolar ma szansę zbliżyć się do 4 zł, a euro do poziomu 4,30 zł. Prawdopodobny jest też test okolic 4 zł na franku, kurs franka z niepokojem śledzić będą frankowicze.

 

Dzisiejsze kursy walut

Tuż przed godziną 13.00 kursy walut kształtowały się następująco:  4,29 zł za euro, 3,88 zł za dolara, frank szwajcarski po 3,94 zł, a funt szterling po 5,93 zł. Największa zmienność na euro i franku, tuż za nimi dolar.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc