Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Co oznaczają dla złotego wybory w USA

2016-07-30

Wybory w USA, a raczej ich wynik, realnym zagrożeniem dla walut CEE, w tym dla złotego. Jeden z najpoważniejszych obecnie kandydatów, D. Trump zapowiada szereg reform, które uderzą w takie kraje jak Polska. Ryzyko inwestycyjne znacznie wzrośnie, czy zagraniczni inwestorzy zaczną przygotowania do relokacji?

 

Wybory w USA zagrożeniem

Donald Trump słynie z kontrowersyjnych poglądów, ale też cieszy się bardzo dużym poparciem. Są już pierwsze prognozy, które mówią, że wygrana tego kandydata gwarantuje mniejszą liczbę inwestycji w naszym regionie Europy. Ostatnie, słabsze dane makro z USA, zmniejszają co prawda prawdopodobieństwo podwyżek stóp, a co za tym idzie zainteresowanie dolarem, ale równocześnie są na rękę Trumpowi, który postuluje nie tylko zmiany w polityce zagranicznej, ale też gospodarczej.

 

Wzrost ryzyka

Wzrost ryzyka inwestycyjnego nie pomoże niestety złotemu. Należy spodziewać się spadków na złotym. Wystarczy powiedzieć, że Trump postuluje ograniczenie ochrony rakietowej dla sojuszników i uzależnia jej zastosowanie od korzyści finansowych. Chce również wycofania amerykańskich żołnierzy do kraju. Dodatkowo krajowe ryzyko polityczne jest także duże, a inwestorzy w ubiegłym roku zainwestowali u nas o 40 proc. mniej niż jeszcze dwa lata temu. Na razie kurs dolara utrzymuje się na poziomie 3,88-3,91 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc