Wraca temat frankowiczów

2015-04-02

Temat frankowiczów wraca jak bumerang. Tym razem wzmianka o wsparciu dla kredytobiorców walutowych pojawiła się w prasie branżowej i na kilku portalach tematycznych. Uwaga analityków skupia się na wypowiedzi premier Kopacz, dotyczącej kredytów hipotecznych we frankch. Interpretacji podlegają także słowa Marka Belki.

 

Stabilizacja franka

Marzec przyniósł stabilizację kursu franka i nieco ulgi dla frankowiczów. Choć obserwowaliśmy zmienność rzędu 10 groszy, nie możemy mówić, że jest to sytuacja niepokojąca. W tym samym czasie zmienność na funcie i dolarze była kilkukrotnie większa. W przypadku franka 10 groszy stanowi zmienność około 2,5 proc.

 

Premier Kopacz popiera rozwiązania systemowe

Choć kurs franka jest obecnie stabilny i nie cechuje go wysoka zmienność, to wydaje się, że premier Kopacz popiera w kwestii "frankowiczów" rozwiązania systemowe. Wskazuje na to następująca wypowiedź: : “...należy podzielić to ryzyko. Nie może być tak, żeby ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach obciążać skutkiem wzrostu kursu franka". Jednakże co w przypadku zysków, gdy kurs franka spadnie, czy też miały by być dzielone?

 

Słowa premier tylko sugestią

Należy pamiętać, że słowa premier są tylko radą dla Związku Banków Polskich i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), być może w dużej mierze próbą zbicia kapitału politycznego. Słowa Marka Belki nie zapowiadają rewolucji w naszej polityce monetarnej. Zdaniem Belki cykl obniżek stóp został zakończony, inflacja nie jest problemem wymagającym bardziej zdecydowanego działania, a złoty zbliży się do euro. W tej sytuacji, najwygodniej będzie, tak jak do tej pory śledzić kursy walut w serwisach internetowych, np. na kantor.pl i tam dokonywać zakupu franka.

 

Kursy walut

Dzisiejszy poranek, mimo słabszych odczytów makto, upływa dla złotego niespodziewanie dobrze.Średnie kursy walut kształtują się następująco: euro 4,0665 PLN, dolar 3,7890 PLN, funt 5,5928 PLN, a frank 3,8929 PLN

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych