Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wraca temat frankowiczów

2015-04-02

Temat frankowiczów wraca jak bumerang. Tym razem wzmianka o wsparciu dla kredytobiorców walutowych pojawiła się w prasie branżowej i na kilku portalach tematycznych. Uwaga analityków skupia się na wypowiedzi premier Kopacz, dotyczącej kredytów hipotecznych we frankch. Interpretacji podlegają także słowa Marka Belki.

 

Stabilizacja franka

Marzec przyniósł stabilizację kursu franka i nieco ulgi dla frankowiczów. Choć obserwowaliśmy zmienność rzędu 10 groszy, nie możemy mówić, że jest to sytuacja niepokojąca. W tym samym czasie zmienność na funcie i dolarze była kilkukrotnie większa. W przypadku franka 10 groszy stanowi zmienność około 2,5 proc.

 

Premier Kopacz popiera rozwiązania systemowe

Choć kurs franka jest obecnie stabilny i nie cechuje go wysoka zmienność, to wydaje się, że premier Kopacz popiera w kwestii "frankowiczów" rozwiązania systemowe. Wskazuje na to następująca wypowiedź: : “...należy podzielić to ryzyko. Nie może być tak, żeby ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach obciążać skutkiem wzrostu kursu franka". Jednakże co w przypadku zysków, gdy kurs franka spadnie, czy też miały by być dzielone?

 

Słowa premier tylko sugestią

Należy pamiętać, że słowa premier są tylko radą dla Związku Banków Polskich i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), być może w dużej mierze próbą zbicia kapitału politycznego. Słowa Marka Belki nie zapowiadają rewolucji w naszej polityce monetarnej. Zdaniem Belki cykl obniżek stóp został zakończony, inflacja nie jest problemem wymagającym bardziej zdecydowanego działania, a złoty zbliży się do euro. W tej sytuacji, najwygodniej będzie, tak jak do tej pory śledzić kursy walut w serwisach internetowych, np. na kantor.pl i tam dokonywać zakupu franka.

 

Kursy walut

Dzisiejszy poranek, mimo słabszych odczytów makto, upływa dla złotego niespodziewanie dobrze.Średnie kursy walut kształtują się następująco: euro 4,0665 PLN, dolar 3,7890 PLN, funt 5,5928 PLN, a frank 3,8929 PLN

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc