Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wtorek z walutowej perspektywy

2016-05-31

U progu nowego dnia (przynajmniej mierząc czasem obowiązującym w Polsce) eurodolar sytuuje się w okolicach 1,1145-50. To znaczy, że jest w obszarze wczorajszych maksimów. Linia trendu spadkowego jest teraz testowana.

 

 

Można to nazwać lekką korektą w obrębie tegoż trendu. Naturalnie istnieje możliwość, iż ta konkretna linia zostanie przebita i wykres pójdzie nawet w stronę 1,1220-40 czy jeszcze wyżej. Wymagałoby to jednak zapewne porcji słabych danych z USA czy też mocno gołębich komentarzy z FOMC – gdy tymczasem nastroje w Komitecie zdają się być ostatnimi czasy jastrzębie. Jastrzębie rzecz jasna relatywnie, w porównaniu z tym, co można było usłyszeć kilka miesięcy temu. Innymi słowy, członkowie Komitetu – wraz z samą Janet Yellen – sugerują, że niedługo (w lipcu?) nastąpi podwyżka stóp, a potem jeszcze przynajmniej jedna w tym roku.

 

Wydaje się więc, że dolar mimo wszystko powinien się nadal umacniać w dłuższym terminie, nawet jeśli teraz miałaby wystąpić poważniejsza korekta. Z drugiej strony, pamiętajmy, że na forexie w głównej mierze idzie o dyskontowanie przyszłości – jeśli wszyscy uwierzą na 100 proc. w konkretny termin podwyżki, to ta wiara zacznie tracić swą moc umacniania waluty amerykańskiej.

 

W sensie technicznym i długoterminowym możemy połączyć minima z początku grudnia 2015 i następnie 10 marca 2016 – to oznaczałoby, że tak uformowana linia wzrostowa jest teraz testowana i może faktycznie dojść do odbicia na rzecz euro. Ostatecznie jednak linia ta może zostać też przebita, co z kolei zgadzałoby się z perspektywą sięgającą początków roku 2015, tj. z wizją konsolidacji od 1,05 do 1,15 – 1,17. Nawiasem mówiąc, zauważmy, że od połowy marca 2015 aż do końcówki października też mieliśmy w obrębie tejże konsolidacji trend zwyżkowy – a jednak został on ostro rozbity jesienią i faktycznie przeszliśmy wtedy w krótkim czasie z 1,15 do 1,05.

 

Co dziś  w programie? Na razie pozytywnie wypadła produkcja przemysłowa w Japonii za kwiecień. Miało być -1,5 proc. m/m i -5 proc. r/r, a było +0,3 proc. m/m i -3,5 proc. r/r. To jednak nie jest temat bezpośrednio związany z EUR/USD, dlatego patrzmy raczej na niemiecką sprzedaż detaliczną (o 8:00), tamtejszą stopę bezrobocia (o 9:55), bezrobocie i inflację HICP w Eurolandzie (o 11:00), dane o bezrobociu i PKB Włoch (10:00 i 12:00) czy odczyty z USA.

 

Te ostatnie pojawią się po południu i będą obejmowały dochody i wydatki obywateli USA (o 14:30), indeks cen domów S&P/Case-Shiller (o 15:00) oraz indeksy Chicago PMI (15:45) i Conference Board zaufania konsumentów (o 16:00).

 

 

Sytuacja krajowa

Na USD/PLN nie wróciliśmy jeszcze do 3,9240, tj. do minimów z 27 maja, niemniej wędrówka na północ została trochę zachwiana tym, że dziś rano eurodolar jednak nie daje za wygraną i próbuje lekkich zwyżek. Tak więc złoty nie jest całkiem słaby do dolara, notujemy 3,9390. Lokalnie oporem może być 3,95, wyżej rejon 3,9740 – 3,9855, wnioskując z maksimów z 23 – 25 maja.

 

Na EUR/PLN w szerokim sensie panuje oczywiście konsolidacja, trwa to już miesiąc i kilka dni, a teraz jesteśmy przy 4,3930. Tym razem wzrost eurodolara nie służy tu raczej złotemu (no cóż, mocniejsze euro...).

 

Dziś w programie ważne dane z Polski. O 10:00 poznamy dynamikę PKB za I kw. (rewizję wyników wstępnych), o 14:00 natomiast majową inflację CPI.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc