src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wschodnie wstrząsy nadal aktualne

2016-01-07

Na fali powrotu eurodolara ponad poziom 1,08 złoty zyskał trochę do waluty amerykańskiej. W obecnych realiach oznacza to powrót do 4 zł – taki czas, że to należy uważać za korektę, skoro uprzednio przetestowano 4,05. Potwierdziło się jednak to, co sugerowaliśmy ostatnimi czasy – że gracze spróbują na tej parze dobić do zeszłorocznych szczytów i tam ceny spadną, ale tylko trochę.

 

 

Można się zastanawiać, czy takie 'dobicie do szczytów' czeka nas też na EUR/PLN. Tu oznaczałoby to de facto podejście do 4,37 z kawałkiem. Na razie nie przekroczyliśmy 4,36, niemniej jeśli tylko dolar się dziś lub jutro nie wzmocni kosztem euro w sposób znaczący, to pewnie znów zaliczymy grudniowe szczyty. Z innych informacji, nie mających może związku ściśle z walutami, ale ogólnorynkowo istotnych, powiedzmy, że resort skarbu zaprezentował swego kandydata (kandydatkę) na nowego prezesa GPW. To Małgorzata Zaleska, dawniej w zarządzie NBP. O tym, czy zostanie prezesem, zdecydują akcjonariusze 12 stycznia.

 

Minorowy klimat

Eurodolar poszedł dziś w górę, zwłaszcza w porównaniu z wczorajszymi minimami. Mamy teraz 1,0870 – ale gdzie te czasy, chciałoby się westchnąć, gdy wyższy eurodolar oznaczał wzrost chęci ryzykowania na rynkach i dobre nastroje. Tak można było interpretować tego rodzaju ruchy 2 – 3 lata temu, dziś realia są inne. Wyższy eurodolar równie dobrze może być – i często jest – oznaką pogorszenia sentymentu. Chodzi np. o spadek wiary w to, że Fed dokona drugiej podwyżki stóp już w marcu, szczególnie jeśli spojrzymy na to, jak układają się amerykańskie przemysłowe indeksy PMI i ISM, albo też, jak rozwija się sytuacja w Chinach. Dzisiejsza sesja chińska finalnie trwała pół godziny, zakończyła się spadkiem ok. 7-procentowym (zakończyła się, rzecz jasna, poprzez interwencję regulatorów rynku, aby uniemożliwić dalsze spadki). Jutro ma skończyć się ograniczenie możliwości sprzedaży udziałów przez dużych inwestorów, mających w spółkach ponad 5 proc. Chiński rynek starał się to już wyprzedzać, ale impulsem do spadków były też obawy o kondycję tamtejszego przemysłu. Ba, nawet PMI dla usług wypadł wczoraj w Państwie Środka gorzej od prognoz.

 

Co było dziś w kalendarium? Bezrobocie w Strefie Euro za listopad wypadło lepiej od prognoz: 10,5 proc. (prognozowano 10,7 proc.). Sprzedaż detaliczna spadła jednak o 0,3 proc. m/m i wzrosła o 1,4 proc. r/r - to słabe dane, liczono na +0,3 proc. m/m oraz +2 proc. r/r. W Niemczech dobrze zaprezentowały się zamówienia w przemyśle (+1,1 proc. r/r, +2,1 proc. r/r z uwzględnieniem sezonowości), a listopadowa sprzedaż detaliczna okazała się słabsza niż miesiąc wcześniej w relacji rocznej (tylko że wyniki październikowe znacznie podwyższono). Tak naprawdę jednak rynki nastawione są teraz bardziej na Chiny i ew. na dane z USA, szczególnie z rynku pracy. Wczoraj indeks ADP wypadł bardzo dobrze, niemniej nie musi to wcale ustawiać jutrzejszych payrollsów. Wniosków o zasiłek było w minionym tygodniu, jak się dziś okazało, nieco więcej niż zakładano (prognoza 272 tys., faktyczny wynik 277 tys.). Opory na USD to zapewne 1,09, następnie 1,0945 i 1,10, w końcu zaś 1,1050-60. Wsparciem mogą być 1,0775 i 1,0710.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych