Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wpływ FOMC na dolara

2018-11-09

Na południu, tzn. w dolnych rejonach eurodolara. Innymi słowy, dolar się wzmocnił, a stało się to w znacznej mierze pod wpływem wczorajszej decyzji FOMC, czyli komitetu, który steruje polityką Fed.

 

 

Tym razem oprocentowanie nie zmieniło się i stopa funduszy federalnych pozostała w rejonie 2,00 - 2,25 proc. Tego akurat oczekiwano. Co ciekawe, komunikat nie był jakiś bardzo jastrzębi. Ba, wzmianka o inwestycjach w biznesie została nawet zmieniona w sposób, który teoretycznie można uznać za delikatnie mniej zgodny z linią podwyżek: mianowicie zauważono lekkie spowolnienie tychże inwestycji, a w każdym razie odejście od bardzo szybkiego tempa.

 

Tak czy inaczej, generalna ścieżka zacieśniania została zachowana, choć oczywiście teraz ruchu nie było. Para EUR/USD jest teraz na poziomie 1,1335. To już blisko do minimów z przełomu października i listoapda oraz z sierpnia, lokujących się przy 1,13. Nie twierdzimy jednak wcale, iż wsparcie na linii tych dołków zostanie przebite.

 

Dziś czekamy na parę odczytów z Wielkiej Brytanii - np. o 10:30 poznamy dane o produkcji przemysłowej, PKB i handlu zagranicznym. Kurs GBP/EUR to obecnie 1,1475. Wykres jest wysoko, przebił np. maksima z października. Jako ciekawostkę można przypomnieć, że w finale października mieliśmy zejście do 1,12.

 

Wracając jeszcze do dolara, to o 16:00 poznamy indeks Uniwersytetu Michigan wraz z dodatkowymi informacjami.

 

 

Nasz złoty

Nie ma dziś danych z Polski, a w pamięci mamy fakt, iż RPP na razie trzymać będzie łagodny kurs i pewnie potrwa to przez cały rok 2019. EUR/PLN zszedł do 4,2750, po czym odbił i teraz jest grubo ponad grosz wyżej.

 

Co się tyczy pary dolarowej, to mamy na niej 3,7830 - skok po uprzednim dotknięciu 3,73, do czego doszło 7 listopada. Ostatecznie jednak wybronił się trend wzrostowy po minimach z września i października.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc