Wpływ Dudka na kurs złotego

2015-06-09

Czy bieżąca sytuacja polityczna wpływa na kondycję polskiego złotego? Ostatnie tygodnie nie należą do najbardziej udanych dla polskiej waluty. Złoty traci względem wszystkich głównych walut, a euro, za które niedawno płaciliśmy poniżej 4 zł, zdrożało do przeszło 4,16. Część komentatorów jako przyczynę takiego stanu rzeczy postrzega niepewną sytuację polityczną, jednak nie jest to do końca prawdą. Złoty faktycznie osłabiał się dość gwałtownie w reakcji na wybory prezydenckie, ale z każdą godziną handlu odrabiał straty i na koniec sesji nie było już śladu po nerwowej reakcji. Kilka tygodni po wyborach możemy stanowczo stwierdzić, że nie miały one żadnego wpływu na notowania polskiej waluty. 

Wszelkie korelacje z innymi walutami regionu zostały zachowane, a słabość złotego wynika właśnie z sytuacji międzynarodowej, a nie z czynników wewnętrznych. W głównej mierze za kiepską kondycję polskiego rynku odpowiadają Stany Zjednoczone. Poprawa danych gospodarczych z USA doprowadziła do tego, że inwestorzy ponownie zaczęli wierzyć w rychłą podwyżkę stóp procentowych, tym bardziej, że FED w zasadzie nawet przez moment nie złagodził swojego komunikatu.

Podwyżka stóp za Oceanem oznacza dla rynków wschodzących jedno – odpływ kapitału. Ryzyko inwestycji na rynkach wschodzących jest stosunkowo duże, dlatego jeśli rentowności w Stanach Zjednoczonych będą rosły, to spora część inwestorów będzie wolała pewne i bezpieczne 3 proc., zamiast obarczonych dużym ryzykiem 4-5 proc. Nieprzypadkowo złoty traci najwięcej właśnie w stosunku do dolara i podobnie zachowują się pozostałe waluty naszego regionu.
 
Do polityki warto jednak wrócić, ponieważ jesienne wybory, które mogą przynieść zmianę partii rządzącej, będą okazją do ponownego łączenia rynku kapitałowego z polityką. Również w tym przypadku efekt powinien być co najwyżej krótkotrwały. W 2005 roku wybory parlamentarne wygrał główny oponent obecnie rządzącej partii i podczas tamtych rządów cena euro wyrażona w złotym spadła z okolic 4 zł do 3,60 zł, a jeszcze lepszy okres zanotowała GPW.

Polska jest po prostu zbyt małym rynkiem, żeby sprawy wewnętrzne miały decydujący wpływ na wycenę naszych aktywów. Dla złotego i GPW dużo ważniejszy będzie rozwój wypadków w Stanach Zjednoczonych i sytuacja na kluczowych rynkach wschodzących (np. chińskim). Biorąc pod uwagę zbliżającą się podwyżkę stóp za Oceanem, nie należy spodziewać się, ze kolejne miesiące będą dla złotego i GPW przebiegały w wakacyjnej atmosferze…
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych