Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wpływ Dudka na kurs złotego

2015-06-09

Czy bieżąca sytuacja polityczna wpływa na kondycję polskiego złotego? Ostatnie tygodnie nie należą do najbardziej udanych dla polskiej waluty. Złoty traci względem wszystkich głównych walut, a euro, za które niedawno płaciliśmy poniżej 4 zł, zdrożało do przeszło 4,16. Część komentatorów jako przyczynę takiego stanu rzeczy postrzega niepewną sytuację polityczną, jednak nie jest to do końca prawdą. Złoty faktycznie osłabiał się dość gwałtownie w reakcji na wybory prezydenckie, ale z każdą godziną handlu odrabiał straty i na koniec sesji nie było już śladu po nerwowej reakcji. Kilka tygodni po wyborach możemy stanowczo stwierdzić, że nie miały one żadnego wpływu na notowania polskiej waluty. 

Wszelkie korelacje z innymi walutami regionu zostały zachowane, a słabość złotego wynika właśnie z sytuacji międzynarodowej, a nie z czynników wewnętrznych. W głównej mierze za kiepską kondycję polskiego rynku odpowiadają Stany Zjednoczone. Poprawa danych gospodarczych z USA doprowadziła do tego, że inwestorzy ponownie zaczęli wierzyć w rychłą podwyżkę stóp procentowych, tym bardziej, że FED w zasadzie nawet przez moment nie złagodził swojego komunikatu.

Podwyżka stóp za Oceanem oznacza dla rynków wschodzących jedno – odpływ kapitału. Ryzyko inwestycji na rynkach wschodzących jest stosunkowo duże, dlatego jeśli rentowności w Stanach Zjednoczonych będą rosły, to spora część inwestorów będzie wolała pewne i bezpieczne 3 proc., zamiast obarczonych dużym ryzykiem 4-5 proc. Nieprzypadkowo złoty traci najwięcej właśnie w stosunku do dolara i podobnie zachowują się pozostałe waluty naszego regionu.
 
Do polityki warto jednak wrócić, ponieważ jesienne wybory, które mogą przynieść zmianę partii rządzącej, będą okazją do ponownego łączenia rynku kapitałowego z polityką. Również w tym przypadku efekt powinien być co najwyżej krótkotrwały. W 2005 roku wybory parlamentarne wygrał główny oponent obecnie rządzącej partii i podczas tamtych rządów cena euro wyrażona w złotym spadła z okolic 4 zł do 3,60 zł, a jeszcze lepszy okres zanotowała GPW.

Polska jest po prostu zbyt małym rynkiem, żeby sprawy wewnętrzne miały decydujący wpływ na wycenę naszych aktywów. Dla złotego i GPW dużo ważniejszy będzie rozwój wypadków w Stanach Zjednoczonych i sytuacja na kluczowych rynkach wschodzących (np. chińskim). Biorąc pod uwagę zbliżającą się podwyżkę stóp za Oceanem, nie należy spodziewać się, ze kolejne miesiące będą dla złotego i GPW przebiegały w wakacyjnej atmosferze…
 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc