Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Włoskie danie

2018-11-22

Kwestia jest niejednoznaczna i ktoś tu... czy kłamie? Czy może tylko manipuluje albo wręcz wypuszcza balony próbne?

 

 

Najpierw media włoskie - niektóre, mianowicie 'La Stampa' - donoszą, iż panowie Salvini (wicepremier) i di Maio (drugi wicepremier, minister gospodarki) gotowi są zgodzić się na pewne modyfikacje budżetu Włoch - tak, by dostosować się do części żądań Brukseli. Potem jednak 'La Republicca' cytuje ich obu, mówiących jednak coś innego: że mianowicie nie zgodzą się na zmianę choćby tylko przecinka w budżecie.

 

Salvini jest pod niejaką presją: nie tyle brukselską, co krajową. Bądź co bądź, występuje jako charyzmatyczny lider antyestablishmentowy, jako ktoś, kogo polityczny mainstream zalicza do prawicowo-lewicowego 'populizmu'. Cała koncepcja gospodarcza nowego rządu, a przynajmniej jej rdzeń, oparta jest o pogląd, w myśl którego należy powtórzyć drogę Trumpa, zwiększając deficyt budżetowy na poczet rozwoju gospodarczego. Tymczasem Komisja Europejska ogłosiła, iż wprowadzi sankcje wobec Rzymu, bo projekt wydatków jest absolutnie niezgodny z unijnymi normami.

 

Sytuacja jest dość ostra, a tymczasem eurodolar rezyduje sobie na poziomie 1,14. Przedwczoraj w minimach zaliczył ok. 1,1360, potem wzrósł, niemniej dziś jest wyraźnie poniżej wczorajszych szczytów, które generowano przy 1,1425. Wypowie się dziś dwóch przedstawicieli EBC (p. Angeloni i p. Mersch), a poza tym o 13:30 poznamy protokół z obrad EBC.

 

 

Nasz orzeł

O 14:00 mamy w programie protokół z obrad RPP. Zapewne będzie mowa o tym, iż stopy procentowe są na dobrych dla gospodarki poziomach i na razie nie należy ich ruszać, mimo że poza konsensusem są pewne głosy bardziej gołębie lub jastrzębie - ale też nie w sposób bezwarunkowy.

 

USD/PLN klaruje się na poziomie 3,77, przy czym nieco pod linią 3,84 można lokować opór, od którego odbiliśmy się ponownie parę dni temu. Obecny poziom to wsparcie. EUR/PLN notuje poziom ok. 4,30, mamy kolejne lokalne minima listopadowe - wyższe od dwóch poprzednich, można więc pokusić się o przybliżone wytyczenie linii wzrostowej. Z drugiej strony, ewentualne osłabienie złotego, jeśli nawet by wystąpiło, to będzie blokowane kilka groszy wyżej, z grubsza przy 4,34.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc