Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wokół dolara bez przełomu

2016-10-13

Znamy już zapiski z wrześniowego posiedzenia FED. Nie ma przełomu. Wydaje się, że wśród członków Rezerwy Federalnej nadal istnieją zbyt silne podziały, by wypracować jednoznaczną decyzję, jest też szansa, że to gra ze strony FED na umocnienie dolara. Na ile prawdopodobne są oba scenariusze okaże się już w listopadzie.

 

Niejednoznaczne stanowisko

Stanowisko FED nadal jest niejednoznaczne co do oceny stanu amerykańskiej gospodarki, a co za tym idzie dalszego kierunku polityki monetarnej. Właściwie należało się tego spodziewać, ale kolejny raz pojawia się też pytanie na ile jastrzębie wypowiedzi członków FED nie stanowią pewnego rodzaju gry na wsparcie dolara. Mimo wszystko rynek czeka na ruch ze strony Rezerwy Federalnej w postaci podwyżki stóp jeszcze przed końcem roku. Dolar zwyżkuje, na parze ze złotym oscylując wokół bariery 3,90 zł. Dominuje także na parze z euro.

 

Mocny dolar oznacza słabszego złotego

Szansa na podwyżkę stóp w grudniu wyceniana jest aż na 67 proc. To dużo, zważywszy na niejednorodne stanowisko wewnątrz FED. Być może taki właśnie będzie ruch ze strony władz monetarnych, próbujących wyjść z twarzą z obecnej sytuacji i utrzymać swoją wiarygodność. Zwyżka na dolarze była więc nieunikniona, niestety przekłada się również na wzrost awersji do ryzyka i spadek zainteresowania walutami naszego regionu, czyli koszykiem CEE. Obserwujemy realizacje zysków. Na pozostałych parach złoty również wyraźnie słabszy. Euro kosztuje 4,31 zł, co stanowi górną granicę ostatniej konsolidacji. Z punktu widzenia naszego rynku interesująca może być także para CHF/PLN, gdzie osłabienie złotego zbiegło się ze słowami premier o ustawie frankowej. Frank kosztuje dziś 3,96 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc