src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Własna firma – jak obniżyć koszty przewalutowania?

2022-11-18

Własna firma – jak obniżyć koszty przewalutowania?

 

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy i często posługujesz się walutami obcymi, z pewnością zaciekawi Cię, w jaki sposób przewalutować pieniądze aby dużo na tym nie stracić. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wymiany walut, a także dowiesz się, dlaczego korzystanie z kantoru online jest dobrym wyborem? Zaczynamy!

 

Czym jest spread?

 

Spreadem nazywana jest różnica miedzy kursem kupna a kursem sprzedaży. Banki najczęściej ustalają kursy walut na podstawie rynku Forex bądź danych pozyskanych od NBP.

W spreadzie ukryta jest też prowizja bankowa. Im spread jest wyższy, tym mniej okazyjne dla klienta warunki wymiany. Kantory stacjonarne działają na podobnych zasadach co banki, jednak dodatkowo obarczają klienta swoimi kosztami (jak koszty zatrudnienia pracowników, wynajęcia powierzchni itp.) przez co kursy wymiany oferowane przez kantory tradycyjne często nie są zbyt atrakcyjne.

 

Wartosć spreadu

 

Na wysokość spreadu wpływają m.in. chęć zarobku banków bądź kantorów stacjonarnych, a także popyt na daną walutę. Im popyt jest większy-tym spread jest niższy. Jeśli popyt na daną walutę jest mały, spread będzie wyższy od spreadu ustalanego przy sprzedaży innych walut. Na wysoki spread wpływa także niestabilny kurs waluty.

 

Prowizja banku

 

Prowadząc biznes i mając konto firmowe, musimy również brać pod uwagę warunki, które zaoferował bank przy otwieraniu rachunku.

Przelewy zagraniczne mogą być obarczone dodatkowymi kosztami – prowizjami dla banku sięgającymi od kilku złotych do kilkunastu procent przelewanej kwoty! Sprawdź więc dokładnie swoją umowę i zobacz ile wynosi prowizja.

 

Dlaczego warto korzystać z kantoru online?

 

Kantor online to świetne rozwiązanie dla każdej firmy, która akceptuje i dokonuje płatności w walutach obcych. Najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo transakcji. Powiedzmy sobie szczerze, nawet dla małej firmy codzienne transakcje sięgają często setek tysięcy złotych. Wybierając zaufany kantor online, masz pewność, że Twoje pieniądze nie zostaną skradzione. Innym ważnym plusem jest to, że stawki oferowane przez kantory internetowe są często lepsze niż te oferowane przez banki. Wymieniając pieniądze online, nie musisz się martwić o utratę dużej ilości gotówki z powodu niekorzystnych kursów walut i wysokich spreadów. Kolejną zaletą jest oczywiście wygoda. Transakcje internetowe możesz przeprowadzać poza standardowymi godzinami otwarcia kantorów stacjonarnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieniać pieniądze w weekend lub w nocy. Dodatkowo możesz od razu wskazać, na jakie konto ma zostać przelana kwota.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych