Wkrótce zostanie przydzielona pomoc finansowa kredytobiorcom walutowym

2015-10-30

Na mocy podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, a uchwalonej przez Sejm 9 października 2015r. kredytobiorcy będący w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na wsparcie nawet 1500 zł w miesiącu. Pomoc ta ma pochodzić z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jaki współtworzą banki najbardziej zagrożone z uwagi na opóźnienia w spłatach kredytów hipotecznych.


 

hipoteki walutowePomoc dotyczy kredytobiorców, którzy z uwagi na kredyt mieszkaniowy znaleźli się w trudnej sytuacji z przyczyn obiektywnych. Tym samym nie oznacza to, że pomoc należy się wszystkim. Jednym z warunków skorzystania z pomocy jest fakt, iż rata kredytu mieszkaniowego stanowi znaczne obciążenie budżetu domowego. Wedle informacji ze strony prezydenta pomoc gwarantowana ma być zarówno kredytobiorcom mieszkaniowym, ale też także tym którzy zaciągnęli zobowiązanie na dom jednorodzinny.  Pomoc należy się nie tylko kredytobiorcom frankowym, ale także złotówkowym znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. 


Ustawa stanowi, iz pomoc będzie przysługiwać tym, którzy w dniu składania wniosku o pomoc będą się legitymować statusem osoby bezrobotnej bądź kiedy rata kredytu (w frankach czy w złotych) w miesięcy przekroczy 60% dochodów gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Wsparcie ma tyczyć się nie tylko kredytów w walucie obcej ale też w złotówce. Pomoc ma wynosić maksymalnie 1500zł przez najwyżej 18 miesięcy. Warto dodać iż pomoc ta jest wsparciem o charakterze zwrotnym, jednak nieoprocentowanym.


Kwota uzyskanej pomocy ma być egzekwowana do zwrotu po upływie dwóch lat i może być rozłożona na raty maksymalnie na lat osiem. O udzieleniu wsparcia i warunkach otrzymania oraz spłaty decydować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego wespół z Radą Funduszu Wsparcia, która ma opiniować między innymi wnioski kredytobiorców. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma mieć wartość 600 mln, jego utworzenie i obsługę sfinansować mają banki. Rezerwa banków jaka mogą uzupełnić Fundusz to 300 mln zł. Przepisy o wsparciu finansowym wchodzą w życie w 90 dni od ogłoszenia ustawy. Wnioskować o wsparcie będzie można do 31 grudnia 2018 roku.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych