Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wielkie umocnienie złotego

2014-12-29

Skala dzisiejszych ruchów na EUR - PLN i USD - PLN (zwłaszcza w obliczu stosunkowo biernego eurodolara) pozwala nawet na wysuwanie podejrzeń, że doszło do jakiejś interwencji NBP. Nie ma jednak żadnych komunikatów, które by coś takiego potwierdzały, wydaje się więc po prostu, że gracze (zwłaszcza ci znaczący) zrealizowali zyski z wcześniejszego rajdu na rzecz osłabienia polskiej waluty.

 

Konkretnie rzecz wygląda tak, że na EUR/PLN mieliśmy dziś z początku poziomy rzędu 4,35 – 4,37, tymczasem po południu notowane są wartości bliskie 4,30, niekiedy nawet niższe. Należy mieć też na uwadze, że niedawno na EUR/PLN obserwowano podejścia do 4,40, zaś na USD/PLN – niemal do 3,61. Tymczasem na tej drugiej parze zeszliśmy w okolice 3,52 – 3,5250. Wydaje się przy tym, że na dziś – a być może i na kilka dni – to już finał procesu umacniania złotówki. Realizacja była gwałtowna, teraz zapewne nastąpi uspokojenie, a może nawet lekkie ruchy powrotne.

 

Górę znów będą brały czynniki globalne, przy czym w piątek, czyli w finale tygodnia, już w nowym roku, nasza waluta będzie pod wpływem reakcji eurodolara na dane makroekonomiczne z Europy i USA.

 

Na eurodolarze działo się niewiele

Dzisiejsze minima na EUR/USD to mniej więcej 1,2170, maksima notowano przy 1,2217. Ruchy były dość ograniczone, brakowało sygnałów z rynku. Pojawił się niepokojący komunikat z Grecji, a mianowicie taki, że odbędą się tam przedterminowe wybory (w których dużą pulę głosów może zgarnąć lewicowa Syriza, negująca tę koncepcję wychodzenia z kryzysu, która realizowana jest przez rząd Samarasa). Można się w tym doszukiwać przyczyn lekkiego osłabienia głównej pary – ale w rzeczy samej było ono jak na razie tylko lekkie.

 

Jak wspominaliśmy rano, dużo informacji (odczytów makroekonomicznych, zwłaszcza PMI) przyniesie nam piątek, co powinno zwiększyć zmienność na głównej parze.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc