Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Większy ruch na rynku i umocnienie złotego

2015-01-08

Spadek cen ropy z początku tygodnia wydaje się zatrzymany, zmalała presja na waluty ryzykowne, na rynek wrócili inwestorzy krajowi.  Dane o deflacji ze strefy euro oraz dobra kondycja naszej gospodarki na tle innych państw sprawiły, że złoty zyskał szansę na odbicie. Taki układ sił i impulsy makro pomogły naszej walucie, złoty umocnił się po serii zniżek.

 

Złoty wykorzystuje okazję

Wciąż wysokie stopy procentowe w naszym kraju wpływają też na sposób w jaki inwestorzy postrzegają polskie papiery dłużne, rentowność obligacji 10-letnich wyraźnie spadła, osiągając poziom 23%. Inwestorzy oczekują, że w odpowiedzi na deflację EBC podejmie decyzję o dalszej obniżce stóp w strefie euro, co z kolei wpłynie na dalszy spadek rentowności obligacji ale też na wzmocnienie złotego, bo głosy o obniżeniu stóp procentowych także przez RPP cichną.

 

Dane ze strefy euro szansą, sytuacja geopolityczna zagrożeniem

Analitycy sądzą, że u nas stopy pozostaną bez zmian, a sytuacja w strefie euro na złotego wpłynie pozytywnie, kursy walut odzwierciedlą naszą mocną pozycję. Z kolei zagrożeniem dla złotego jest niestety splot wydarzeń geopolitycznych. Nadal niepokoi możliwy Grexit i eskalacja walk na Ukrainie. Koszyk CEE niestety reaguje także na słabą kondycje rubla.

 

Mocniejszy złoty

Rynek reaguje żywo na wszelkie impulsy makro, zwiększyła się płynność, dzięki powrotowi rodzimego kapitału. Dzisiejszy kurs euro wyniósł 4,2930 PLN, frank szwajcarski kosztował 3,5718 PLN, a dolara amerykańskiego wyceniono na 3,6303 PLN, kurs funta brytyjskiego to 5,4901 PLN.

 

Perspektywa na najbliższe dni jest pozytywna

Umocnienie złotego jest z pewnością pozytywnym sygnałem na najbliższe dni. Możliwa jest kontynuacja odbicia. Wyjątkowo słaba końcówka roku już za  nami, układ makro nam sprzyja mimo kilku niekorzystnych impulsów zewnętrznych. Oczekujemy dalszego umocnienie złotego i spadku kursu euro i franka. Zagrożenie stanowić może mocny dolar.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc