Większa zmienność, ale złoty nadal stabilny

2015-09-24

Rynek na wystąpienie prezesa EBC zareagował podbiciem zmienności, ale na złotego nie miało to większego wpływu. Nasza waluta pozostaje stabilna. Sprawa ilościowego luzowania polityki fiskalnej pozostaje otwarta, nie zapadły żadne wiążące rozstrzygnięcia, zdaniem Draghiego potrzeba jest więcej czasu na należytą ocenę sytuacji.

 

Stabilizacja kwotowań

Złoty lekko mocniejszy i stabilny. Kursy walut kształtują się następująco: 4,2182 PLN za euro, 3,7707 PLN za dolara amerykańskiego, 3,8500 PLN względem za franka szwajcarskiego i 5,7486 PLN za funta szterlinga. Rentowność długu spadła.

 

Brak rozstrzygnięć w sprawie programu QE

Wystąpienie prezesa Draghiego nie przyniosło rozstrzygnięć co do dalszego kierunku polityki fiskalnej. Luzowanie ilościowe nadal stoi pod znakiem zapytania. Program QE zatem na razie bez zmian. Ocena sytuacji zarówno w Strefie Euro, jak i w krajach EM wymaga więcej czasu.

 

Wzrosty na euro

Nie mamy co prawda rozstrzygających decyzji w sprawie programu QE, ale po wystąpieniu Draghiego doszło do podbicia zmienności. Euro umocniło się względem dolara. Taki układ sił sprzyjał walutom naszego koszyka i w szerszym aspekcie walutom rynków wschodzących.

 

Czynniki makro

Dziś nie ma poważnych impulsów krajowych, poznamy jedynie dane o koniunkturze konsumenckiej. Odbędzie się też aukcja długu. Na szerokim rynku odczyty z Niemiec i aukcja LTRO, a po południu odczyty z USA. Inwestorzy nadal spekulują o kierunku polityki fiskalnej EBC. Zwiększenie programu QE zwróci uwagę rynku na waluty CEE.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych