Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Szok na rynku franka, kurs przez chwilę nawet ponad 5 PLN

2015-01-15

Szokujący obrót sprawy na rynku walutowym. Kurs franka w tej chwili wynosi już ponad 5 zł, a akcje banków gwałtownie tracą. W przypadku banków działających na polskim rynku straty sięgają nawet kilkunastu procent. Bank Szwajcarii przestał bronić kursu franka do euro w okolicy 1,20. Stopy procentowe niespodziewanie zostały obniżone aż do -0,75 proc. Chwilowo wstrzymany został handel walutą CHF. W największym szoku kredytobiorcy.

 

Frank ostro w górę

Wczorajsze umocnienie złotego było optymistyczne zwłaszcza dla kredytobiorców. Dziś podobnie jak większość analityków, prognozowaliśmy wahania na rynku, ale nikt nie przypuszczał jak szokujący może być scenariusz na rynku walutowym. Za sprawą polityki Centralnego Banku Szwajcarii doszło do szokujących wydarzeń, kurs franka wynosił przez chwilę ponad 5 zł.

 

Akcje banków w dół

O prawdziwym tąpnięciu można mówić w przypadku giełdy. Reakcja franka była dużym wstrząsem, około godz. 11.00 doszło do gwałtownych spadków cen akcji banków, kursy akcji zaczęły rosnąć dopiero przed godziną. Akcje największych banków (zwłaszcza Getin bank) straciły od kilku do kilkunastu procent. Reagują także kursy walut powiązanych na parach.

 

Rynek w szoku

Na rynku walutowym prawdziwa konsternacja, analitycy, inwestorzy, a przede wszystkim kredytobiorcy nerwowo oczekują na konferencję prasową zapowiedziana na godz. 13.15. Przedstawiciele Szwajcarskiego Banku Centralnego wyjaśnią swoje stanowisko. Prawdopodobnie zaprzestanie obrony kursu franka i zmiana stóp procentowych wynika z osłabienia euro do dolara.

 

Co nowy kurs franka oznacza dla kredytobiorców?

Nowy consensus rynek wyznaczy prawdopodobnie na poziomie dużo powyżej 4 zł za franka. Co taki kurs franka oznacza dla kredytobiorców? Czołowi analitycy twierdzą, że kurs powyżej 4 zł będzie nową normą dla pary CHF/PLN, a w powiązaniu z pewną niezależnością od euro oznacza to duże kłopoty dla "frankowców". Podwyżka ma być duża i co najgorsze – stała. Część kredytobiorców na pewno będzie mieć problem ze spłatą rat i co pewne, zwiększą się też obroty na rynku frank-złoty, będą trwać nerwowe poszukiwania franka po najlepszym kursie np. w internetowym kantorze kantor.pl.

 

Spłacaj kredyt walutowy bez wysokiej marży bankowej

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, internetowy kantor Kantor.pl jest dla Ciebie właściwym partnerem, który całodobowo w bezpieczny sposób zrealizuje zakup franka po niskiej marży. Teraz będziesz mógł spokojnie spać, wiedząc ze spłacasz kredyt walutowy po międzybankowym kursie walut Forex, a dzięki usłudze 'Wymień walutę we własnym terminie', nie musisz już pamiętać o comiesięcznym terminie spłaty raty kredytowej. Możesz zdefiniować stały, cykliczny termin wykonania zlecenia zakupu lub sprzedaży waluty i wskazać rachunek, na który powinny być przelane wymienione środki, a wszelkie operacje będą wykonywały się automatycznie - wystarczy się zarejestrować. Usługa jest całkowicie bezpłatna, nie jest pobierana żadna prowizja. Jeśli jeszcze nie spłacasz kredyt walutowy przez nasz internetowy kantor.pl, pobierz wzór wniosku o spłatę kredytu we frankach pod linkiem: Wzór wniosku o spłatę kredytu walutowego przez internetowy kantor.pl. 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc