Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wiadomość z ostatniej chwili – stopy procentowe bez zmian

2014-12-03

Dzisiejszy dzień rozpoczął się dla złotego spokojnie. Można powiedzieć, że wobec euro i franka szwajcarskiego złoty umocnił się i trwa na stabilnej pozycji, lekki spadek wartości naszej waluty zanotowano natomiast wobec dolara amerykańskiego i funta szterlinga. Wiadomością dnia, wpływającą na dobrą pozycję złotego jest niewątpliwie decyzja RPP o utrzymaniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

 

Rynek wycenił złotego wysoko

Rynek wycenił dzisiaj złotego na poziomach zbliżonych do wczorajszych notowań. Euro kosztowało 4,1613 PLN, kurs dolara wyniósł 3,3653 PLN, kurs funta 5,2809 PLN, a kurs franka szwajcarskiego 3,4567 PLN. Miał miejsce lekki spadek wyceny długu, rentowność papierów 10-letnich wynosi 2,514%

 

Złoty umocnił się, stopy bez zmian

Dotychczasowy przebieg handlu wskazuje, że notowania złotego zostały wyraźnie wsparte przez dobre dane makro oraz prognozowane zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopę na dotychczasowym poziomie, jest na najniższa w historii i wynosi zaledwie 2%. O godzinie 16. odbędzie się konferencja, podczas której do publicznej wiadomości podane zostaną przesłanki, którymi kierowali się członkowie Rady.

 

Sytuacja złotego w szerszej perspektywie

Złoty do euro jest już najsilniejszy od 4 miesięcy, zanotowano też najniższy od 1,5 miesiąca kurs franka, a prognozy mówią o dalszym umocnieniu złotego. Rada nie zmieniła stóp procentowych. Analitycy sądzą, że kolejne posiedzenia również nie przyniosą zmian, mimo deflacji. Prawdopodobnie deflacja przedłuży się nawet do połowy 2015 r., ale członkowie RPP zdają się sądzić, że jest to stan przejściowy, nie stwarzający zagrożenia dla naszej gospodarki.

 

Rada pozostawiła pole manewru

Choć większość członków RPP prawdopodobnie sądzi, że deflacja nie jest w stanie na razie zagrozić naszej gospodarce i spokojnie należy czekać na odwrócenie trendu, to grudniowy brak reakcji pozostawia pole do manewru na początku 2015 r. Jednakże analitycy sądzą, że w ciągu następnego roku zmian nie należy się spodziewać, a cięcia możliwe są dopiero w 2016 r.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc