Ważny dzień na rynku dolara

2016-02-10

Dziś w Kongresie USA odbędzie się wystąpienie szefowej FED J. Yellen. Poznamy stanowisko FED w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują na zdecydowany sygnał, w którą stronę zmierzają działania Rezerwy. Dolar zaliczył serię poważnych spadków, stąd tak ważny jest wydźwięk dzisiejszego wystąpienia.

 

Yellen pomogła dolarowi USA

wzrost walutyZa nami wystąpienie szefowej FED na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Yellen przedstawiła raport dotyczący polityki monetarnej w minionym półroczu oraz odpowiedziała na pytania. Zaskoczenia nie było, ale mimo wszystko jej wystąpienie wsparło dolara, który dziś nieco zyskał, umacniając się też do złotego. Yellen mówiła oczywiście o zagrożeniach ze strony słabej gospodarki globalnej, taniej ropie naftowej i sytuacji wewnętrznej. Padły też argumenty o dobrej sytuacji na rynku pracy, małym zaangażowaniu banków w rynki wschodzące, czy też wciąż stosunkowo dobrej kondycji. FED przewiduje kolejne podwyżki stóp w 2017 roku.

 

Negatywne czynniki wewnętrzne

Złoty dziś zignorował negatywne impulsy wewnętrzne, ale warto o ich wspomnieć. Poznaliśmy raport NBP na temat kosztów ustawy o pomocy frankowiczom, wyniosą one 44 mld i będą realnym zagrożeniem dla systemu bankowego i doprowadzą do kolejnego obniżenia ratingu. Pojawia się zagrożenie dla budżetu w związku z mniejszymi szansami na wprowadzenie w życie przepisów o podatku od sprzedaży. Mimo wszystko złoty jest stabilny. Kurs euro wynosi 4,4189 zł, kurs dolara 3,9286 zł, kurs franka szwajcarskiego 4,0321 zł, a kurs funta 5,6976 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych