Waluty u progu nowego tygodnia

2016-03-21

Idzie wiosna, ale czy towarzyszy jej jakiś przełom na wykresach, w porównaniu z tym, co mogliśmy obserwować pod koniec ubiegłego tygodnia? Raczej nie. Na razie EUR/USD lokuje się przy 1,1275 i zakres wahań jest umiarkowany.

 

 

Indeks szanghajski, gdy piszemy te słowa, jest ok. 1,8 proc. na plusie. W Japonii handlu dziś nie ma z uwagi na Święto Równonocy Wiosennej. My tymczasem czekamy m.in. na przemówienia Jeffreya Lackera (o 9:15) i Dennisa Lockharta (ale to już wieczorem, o 17:40). Obaj są przedstawicielami Fed. Poza tym w programie m.in. Vitor Constancio (10:30), czyli przedstawiciel EBC, a prócz tego bilans płatniczy Eurolandu (o 10:00) i amerykańskie dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (o 15:00).

 

Nie spodziewamy się dziś przełomowych publikacji czy wydarzeń, niewykluczone zatem, że eurodolar będzie wahał się gdzieś w zakresie 1,1250 – 1,13. Ale jutro ruchu może być więcej, bo czeka nas seria indeksów PMI dla usług i przemysłu – m.in. Niemiec i Strefy Euro. Poznamy też PMI dla przemysłu USA oraz indeksy Ifo i ZEW (z Niemiec).

 

 

Co w Polsce?

W Polsce o godzinie 14:00 poznamy wskaźniki koniunktury gospodarczej liczone przez GUS. Są one może i ciekawe, ale na waluty raczej nie wpływają. Złoty będzie zatem pod wpływem przełożeń z eurodolara. Na EUR/PLN mamy na razie 4,2650 – ale były już testy nieco niższych poziomów. Zasadniczo podtrzymujemy tezę, że trend spadkowy na tej parze wciąż jeszcze trwa, ale równocześnie dobiega końca, a przynajmniej potrzebuje mocniejszej korekty lub przerodzenia się w konsolidację. Tym niemniej poziomy rzędu 4,25 czy 4,23 są jeszcze 'do zrobienia', jeśli ogólna sytuacja pozwoli.

 

Na USD/PLN mamy 3,7820. Zakres wahań w ostatnich godzinach jest niewielki. Para ta będzie mocno podlegać eurodolarowi i zależnie od jego ruchów dopuszczamy zarówno zejścia poniżej 3,77, jak i powroty do 3,80. Więcej pozwolą określić jutrzejsze odczyty makro i to, jak zareaguje na nie rynek.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych