src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Waluty – spore wahania na głównych parach – przed nami ważne sesje

2018-10-22

EUR/USD

Silne spadki w pierwszej części i bardzo mocne odbicie na ostatniej sesji, to krótki opis zachowania rynku EUR/USD w minionym tygodniu. To mocne i bardzo dynamiczne odbicie eurodolara z piątkowej sesji może tchnąć nadzieję dla inwestorów liczących na większe wzrosty tej pary, jednak z technicznego punktu widzenia aby tak się stało, ta zwyżka powinna być większa. Nie można wykluczyć, że tak się stanie w nadchodzącym tygodniu. O jakich wzrostach myślę ? O zwyżce pokonującej ostatnie zniesienia lokalnej fali w dół trwającej od 16 października. Te ostatnie zniesienia znajdują się na 1,1550 i wyraźne pokonanie tego poziomu kazałoby klasyfikować obecny wzrost jako coś więcej niż lokalną korektę. Kolejne opory znajdują się w okolicach 1,160, a ich genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Dla mnie pokonanie tego ostatniego poziomu przywróciłoby do życia scenariusz z dużą korektą płaską, dla którego oznaczenia znajdują się na tym ostatnim wykresie. Co z kolei byłoby sygnałem kontynuacji spadków, co wydaje się preferować obraz indeksów reprezentujących siłę euro i dolara ? Dla mnie każde zejście do piątkowych minimów (1,1433) byłoby sygnałem kontynuacji osłabiania euro względem dolara. Zanim to jednak nastąpi w okolicach 1,1470 może się rozegrać bój o dalszy kierunek trendu tego instrumentu.

Modelowy układ średnioterminowych cykli wspiera póki co scenariusz z większym odbiciem (patrz pierwszy z powyższych wykresów), ale rynek musi wykazać siłę na przestrzeni najbliższych sesji.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1470 1,1550
Istotny 1,1433 1,1600

 

 

USD/CAD

Trzeci tydzień wyraźnych wzrostów, to krótki opis zachowania rynku USD/CAD z ostatnich pięciu sesji, choć nie obyło się tutaj bez wyraźnej korekty w tzw. międzyczasie. Finał jest jednak taki, że dzięki wyraźnemu uaktywnianiu popytu na piątkowej sesji, kurs tej pary dotarł do górnych ograniczeń średnioterminowego kanału/konsolidacji, gdzie znajdują się ważne opory. Podtrzymuję twierdzenie z poprzedniego raportu tygodniowego, że test tych oporów może być finalną fazą wzrostów USD/CAD w perspektywie kilku sesji. Tym samym na przestrzeni najbliższego tygodnia oczekuję uaktywnienia strony podażowej. Taka teza będzie obowiązująca dopóki te kluczowe opory (1,3140 – patrz drugi z powyższych wykresów) nie zostaną pokonane. Gdzie można szukać celów ewentualnej korekty ? Dla mnie pierwsze wsparcia znajdują się między 1,3028 a 1,2988. Genezę tej strefy, jak również kolejnych wsparć przedstawiłem na drugim z powyższych wykresów. Moim zdaniem dopóki druga z przedstawionych stref kończąca się na 1,2870 będzie utrzymana, średnioterminowy scenariusz wzrostowy dla omawianego rynku nie będzie zagrożony.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3028 1,3140
Istotny 1,2988 1,3390

 

GBP/USD

Brak znaczącego postępu w negocjacjach dotyczących Brexitu, to czynnik osłabiający zarówno euro jak i funta, a ten ostatni w relacji do dolara w minionym tygodniu zniżkował. Tego obrazu nie zmienia sesja piątkowa, na której kurs GBP/USD dość wyraźnie zwyżkował. Skala ta była jednak zdecydowanie mniejsza w porównaniu do EUR/USD. Nie zdołała zmienić tygodniowej świecy, która ma długi górny cień i czarny korpus przez co wygląda mocno podażowo. Tym samym na ten moment scenariusz z dalszym spadkiem kursu GBP/USD w kierunku 1,2885 wydaje się wariantem preferowanym. Genezę tego ostatniego poziomu pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Co mogłoby zmienić ten pro spadkowy obraz omawianej pary ? Dla mnie wyraźny powrót ponad 1,3135, gdzie widzę najbliższe, lokalne opory.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3012 1,3135
Istotny 1,2885 1,3240

 

 

USD/JPY

Odreagowanie spadków, to póki co tyle na co stać było stronę popytową na rynku USD/JPY. Struktura tego odreagowania sugeruje moim zdaniem, że można oczekiwać jeszcze jednej lokalnej fali wzrostowej, dla której modelowym celem mogłaby być strefa 113,10-113,45. Jej genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Górne ograniczenie tej strefy jest dla mnie kluczowym punktem granicznym rozdzielającym scenariusz korekcyjny od wzrostowego. Dopóki ten ostatni poziom nie zostanie wyraźne pokonany oczekiwałbym zakończenia wzrostów tej pary w perspektywie kilku dni. Następnie jeszcze jednej, wyraźnej nogi spadkowej będącej kontynuacją zapoczątkowanego 4 października ruchu w dół. Celem dla tej drugiej nogi spadkowej może być strefa 110,05-109,30. Co będzie mocnym sygnałem kontynuacji spadków USD/JPY ? Dla mnie każde zbliżenie do ostatnich minimów znajdujących się na 111,63.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,00 113,10
Istotny 111,63 113,45

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych