Wahania na złotym niewielkie, mimo trudnej sytuacji

2015-06-16

Złoty pozostaje stosunkowo stabilny, choć sytuacja jest naprawdę trudna. Publikacje prasowe straszą Grexitem, inwestorzy zachowują ostrożność i zainteresowanie walutami EM pozostaje wciąż niewielkie. Złoty, mimo wszystko, radzi sobie w tak trudnej sytuacji nadspodziewanie dobrze, spadki na PLN są niewielkie.

 

Lekkie spadki złotego

Kwotowania na złotym podlegają niewielkim wahaniom, w szerszej perspektywie widoczne są niewielkie spadki, ale biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynkach walutowych, nasza waluta radzi sobie naprawdę dobrze. Niepokój w związku z negocjacjami z Grecją jest duży, ustawicznie spada zainteresowanie walutami EM, stąd spadki na złotym.

 

Czynniki wpływające na kursy walut

Głównym czynnikiem wpływającym na ograniczone zainteresowanie walutami EM pozostaje oczywiście problem Grecji, ale w przypadku złotego dochodzą także inne impulsy. Presję podażową wzmagają czynniki makro, takie jak deflacja – inflacja w maju była niższa niż przewidywano, a także sytuacja na rynku długu.

 

Oczekujemy na posiedzenie FED

Spadek zainteresowania naszymi obligacjami wynika zapewne z oczekiwania wobec FED. Zbliża się posiedzenie, inwestorzy czekają na ogłoszenie stanowiska przedstawicieli w sprawie terminu podwyższenia stóp procentowych w USA. Waluty CEE stają się zatem mniej atrakcyjne.

 

Dzisiejsze kursy walut

Złoty pozostaje nadal stabilny, mimo tendencji spadkowej. Kursy najważniejszych walut kształtowały się następująco: 4,1491 PLN za euro i 3,6832 PLN za dolara amerykańskiego. Kurs franka nadal poniżej 4 PLN, na poziomie około 3,95 PLN, a kurs funta 5,7428 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych