Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wahania na złotym niewielkie, mimo trudnej sytuacji

2015-06-16

Złoty pozostaje stosunkowo stabilny, choć sytuacja jest naprawdę trudna. Publikacje prasowe straszą Grexitem, inwestorzy zachowują ostrożność i zainteresowanie walutami EM pozostaje wciąż niewielkie. Złoty, mimo wszystko, radzi sobie w tak trudnej sytuacji nadspodziewanie dobrze, spadki na PLN są niewielkie.

 

Lekkie spadki złotego

Kwotowania na złotym podlegają niewielkim wahaniom, w szerszej perspektywie widoczne są niewielkie spadki, ale biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynkach walutowych, nasza waluta radzi sobie naprawdę dobrze. Niepokój w związku z negocjacjami z Grecją jest duży, ustawicznie spada zainteresowanie walutami EM, stąd spadki na złotym.

 

Czynniki wpływające na kursy walut

Głównym czynnikiem wpływającym na ograniczone zainteresowanie walutami EM pozostaje oczywiście problem Grecji, ale w przypadku złotego dochodzą także inne impulsy. Presję podażową wzmagają czynniki makro, takie jak deflacja – inflacja w maju była niższa niż przewidywano, a także sytuacja na rynku długu.

 

Oczekujemy na posiedzenie FED

Spadek zainteresowania naszymi obligacjami wynika zapewne z oczekiwania wobec FED. Zbliża się posiedzenie, inwestorzy czekają na ogłoszenie stanowiska przedstawicieli w sprawie terminu podwyższenia stóp procentowych w USA. Waluty CEE stają się zatem mniej atrakcyjne.

 

Dzisiejsze kursy walut

Złoty pozostaje nadal stabilny, mimo tendencji spadkowej. Kursy najważniejszych walut kształtowały się następująco: 4,1491 PLN za euro i 3,6832 PLN za dolara amerykańskiego. Kurs franka nadal poniżej 4 PLN, na poziomie około 3,95 PLN, a kurs funta 5,7428 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc