Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wahania na rynku po wczorajszym umocnieniu złotego

2015-01-15

Wczorajsza sesja zakończyła się dla złotego dobrze. Już w trakcie konferencji RPP złoty zaczął odrabiać straty. Tak też zaczął się dzisiejszy dzień, ale przed godziną 11.00 nastąpił ponowny wzrost kursów głównych walut, zwłaszcza euro i franka. Złoty, sądząc po wczorajszej reakcji na decyzję RPP, powinien się bronić, zatem najbliższe kilka godzin upłynie na obserwacji zmagań na głównych parach.

 

Poranna stabilizacja

Wczoraj druga połowa dnia dla naszej waluty była wyjątkowo korzystna, zloty zdołał się umocnić, a w przypadku niektórych par, nawet odrobić straty. Dzisiejszy dzień rozpoczął się podobnie, mocniejszy nawet o kilka groszy złoty zdawał się dalej umacniać, ale tuż przed godziną 11.00 nastąpił spadek notowań naszej waluty. Złoty będzie się bronił, możemy spodziewać się próby "rozegrania mocniejszego złotego" – jak twierdzą czołowi analitycy.

 

Wahania złotego

Dobre rozpoczęcie dnia i wczorajsze umocnienie, a następnie spadek prognozują, że dzisiejszy dzień upłynie niespokojnie, kursy walut są trudne do przewidzenia. Zaobserwowaliśmy następujące wahania (godz. 10.00-11.00): kurs euro z 4,2572 PLN do 1,2831 PLN, kurs dolara z 3,6212 PLN do 3,6628 PLN, kurs franka z 3,5431 PLN do 4, 5703 PLN natomiast kurs funta z 5,4911 PLN do 5,5561 PLN.

 

Złoty mocniejszy, ma potencjał

Złoty zareagował na wczorajszą decyzję RPP, umocnił się i dziś, mimo wahań, będzie bronił pozycji. Reakcja wynikała nie z samego pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie, ale raczej z interpretacji wypowiedzi Belki. Deflacja może w najbliższym czasie przyczynić się do cięcia stóp, ale jej charakter nie jest na razie niepokojący na tyle, by wytrącić członków RPP z równowagi i sprowokować do bardziej zdecydowanych działań.

 

Czy złotemu pomogła "siła spokoju"?

Trudno z całą pewnością wyrokować co do przyczyn umocnienia złotego, co widać było obserwując np. kurs euro, ale wydaje się, że naszej walucie pomógł spokój i umiarkowane stanowisko Rady. Nie wyklucza ona działań w bliskiej przyszłości, ale jednocześnie zaznacza, że nie będą one pochopne.Wczorajsza sesja zakończyła się dla złotego dobrze. Już w trakcie konferencji RPP złoty zaczął odrabiać straty. Tak też zaczął się dzisiejszy dzień, ale przed godziną 11.00 nastąpił ponowny wzrost kursów głównych walut, zwłaszcza euro i funta szterlinga. Złoty, sądząc po wczorajszej reakcji na decyzję RPP, powinien się bronić, zatem najbliższe kilka godzin upłynie na obserwacji zmagań na głównych parach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc