W USA święto, ruch będzie mniejszy

2015-11-26

Trwa presja podażowa na złotego, ale pewną szansą może okazać się  grudniowe posiedzenie EBC i decyzja w sprawie luzowania. Doświadczenie pokazują też, że w końcówce roku złoty nieco umacniał się do euro. Teraz jednak dominuje temat ryzyka politycznego w związku z nowym rządem i nerwowych nastrojów wokół EM. Handel powinien być jednak spokojniejszy z uwagi na święto w USA.

 

Czy złoty umocni się do euro?

Co roku obserwowaliśmy pewną prawidłowość, otóż w drugiej połowie grudnia złoty umacniał się do euro. Wyjątkiem pod  tym względem był 2014 rok, ale w tym roku ponownie mamy szansę na powtórzenie scenariusza z kilku minionych lat. EBC zdecyduje w grudniu o ilościowym luzowaniu. Jeśli program QE zostanie zwiększony, można spodziewać się większego zainteresowania walutami naszego regionu.

 

Stabilizacja mimo presji na złotego

Na złotym nadal presja podażowa, ale możemy mówić o stabilizacji. Kursy walut kształtują się następująco (kupno): euro 4,2577 zł, frank szwajcarski 3,9220 zł, dolar amerykański 4,0121 zł, funt szterling 6,0525 zł.

 

Podsumowanie minionych kilkunastu godzin

Ostatnia sesja przebiegła dosyć interesująco a nastroje wokół naszej waluty były różnorodne. Dominowało ostrożne podejście, ale wraz z upływem czasu złoty zyskał na parze z frankiem. Najsilniejsze obecnie waluty to dolar i funt, do niech złoty stracił.

 

Oczekiwania wobec EBC

Widać pierwsze oznaki zwiększonego zainteresowania walutami naszego regionu. Dobrym przykładem jest ostatnia aukcja długu. Rentowność obligacji 10-letnich spadała nawet do okolic 2,5 proc. Niestety złotego ograniczają nastroje na szerokim rynku i wydarzenia z kraju, związane z nowym rządem i jego posunięciami.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych