Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

W USA święto, ruch będzie mniejszy

2015-11-26

Trwa presja podażowa na złotego, ale pewną szansą może okazać się  grudniowe posiedzenie EBC i decyzja w sprawie luzowania. Doświadczenie pokazują też, że w końcówce roku złoty nieco umacniał się do euro. Teraz jednak dominuje temat ryzyka politycznego w związku z nowym rządem i nerwowych nastrojów wokół EM. Handel powinien być jednak spokojniejszy z uwagi na święto w USA.

 

Czy złoty umocni się do euro?

Co roku obserwowaliśmy pewną prawidłowość, otóż w drugiej połowie grudnia złoty umacniał się do euro. Wyjątkiem pod  tym względem był 2014 rok, ale w tym roku ponownie mamy szansę na powtórzenie scenariusza z kilku minionych lat. EBC zdecyduje w grudniu o ilościowym luzowaniu. Jeśli program QE zostanie zwiększony, można spodziewać się większego zainteresowania walutami naszego regionu.

 

Stabilizacja mimo presji na złotego

Na złotym nadal presja podażowa, ale możemy mówić o stabilizacji. Kursy walut kształtują się następująco (kupno): euro 4,2577 zł, frank szwajcarski 3,9220 zł, dolar amerykański 4,0121 zł, funt szterling 6,0525 zł.

 

Podsumowanie minionych kilkunastu godzin

Ostatnia sesja przebiegła dosyć interesująco a nastroje wokół naszej waluty były różnorodne. Dominowało ostrożne podejście, ale wraz z upływem czasu złoty zyskał na parze z frankiem. Najsilniejsze obecnie waluty to dolar i funt, do niech złoty stracił.

 

Oczekiwania wobec EBC

Widać pierwsze oznaki zwiększonego zainteresowania walutami naszego regionu. Dobrym przykładem jest ostatnia aukcja długu. Rentowność obligacji 10-letnich spadała nawet do okolic 2,5 proc. Niestety złotego ograniczają nastroje na szerokim rynku i wydarzenia z kraju, związane z nowym rządem i jego posunięciami.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc