Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

W USA bez podwyżek stóp

2015-05-21

Najciekawsze wydarzenie kilkunastu ostatnich godzin to oczywiście publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Polityka FED, tak jak ostatnio, bez większych zmian. Nie należy spodziewać się zmiany stóp w USA wcześniej niż dopiero jesienią. Eurodolar poszedł w górę, osiągając lokalny punkt oporu na 1,1120-40.

 

Amerykanie ostrożni

Polityka FED prowadzona jest bardzo ostrożnie, choć i tak uważana jest za jastrzębią. Do zawiłych wypowiedzi FOMC jesteśmy już przyzwyczajeni. Jak zwykle ważny jest dobór słów. Dowiedzieliśmy się, że Amerykanie ze względu na słabe wyniki makro, niezależnie od ich przyczyny, nie chcą jeszcze podwyżek stóp procentowych. Analitycy i inwestorzy twierdzą, że na zmianę stóp w USA należy czekać co najmniej do jesieni. Eurodolar zwyżkował do okolicy oporu.

 

Czekamy na protokół z posiedzenia RPP

Dzisiaj poznamy kilka czynników mogących być lokalnymi impulsami, ale nie należy pokładać w nich dużej nadziei, bo po południu spodziewane są kolejne odczyty z USA i to one mają znaczenie jeśli chodzi o wpływ na waluty. O godzinie 14.00 nastąpi publikacja protokołu z posiedzenia RPP oraz krajowych wskaźników GUS.

 

Średni kurs głównych walut

Średni kurs NBP z dzisiejszego dnia na głównych parach kształtował się następująco: 4,0606 PLN za euro i 3,6538 PLN wobec dolara. W przypadku dolara zmienność sięgała poziomu 1,07%. Frank szwajcarski wyceniony został na 3,8977 PLN a funt szterling na 5,6685 PLN.

 

Złoty w słabszej kondycji

Nasza waluta ma niestety trudniejszy okres, co znajduje odbicie, m.in. w wysokości rat kredytów walutowych. Niezbyt dobre dane makro (przemysł i sprzedaż detaliczna) osłabiły złotego. Kurs euro ma szansę powrócić w okolice 4,10-11, jeśli także dane z gospodarki europejskiej okażą się słabe, co w połączeniu z problematyczną sytuacją Grecji nie będzie sprzyjać walutom CEE. Podrożeć może także frank szwajcarski. Warto zatem, jeśli zbliża się termin spłaty raty, rozważyć zakup waluty na kantor.pl.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc