Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

W środku tygodnia złoty słaby do dolara

2015-11-18

Rankiem, po godzinie ósmej, eurodolar lokuje się w okolicach 1,0645-50. Innymi słowy, w dalszym ciągu nie widać sygnałów, które mogłyby sugerować wzmocnienie euro kosztem waluty amerykańskiej, tym bardziej zaś – na większą skalę. Cóż, nie jest to szczególnie zaskakujące. Wizja luźniejszej polityki monetarnej w Eurolandzie, a zarazem ostrzejszej w USA (a taka wizja to teraz z grubsza rynkowy konsensus) musi generować tego rodzaju poziomy.

 

 

Dodajmy do tego jeszcze niepokój związany z zamachami w Europie, pogłoskami o kolejnych (przynajmniej planowanych) itd. W każdym razie dziś w kalendarium w pierwszej części dnia nie mamy zbyt wiele. O 13:00 poznamy tygodniową liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w USA, o 14:00 w panelowej dyskusji na temat płac wystąpią trzej członkowie FOMC: Dudley, Mester i Lockhart, a o 18:00 wypowie się Kaplan z Fed w Dallas (będzie on mówił o warunkach ekonomicznych). Warto zerknąć na słowa, które w tym wypadku padną, ale nie spodziewamy się niczego szczególnie przełomowego. O 20:00 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC i to może być rzecz znacznie istotniejsza w kontekście przewidywań na temat przyszłej wysokości stóp procentowych.

 

 

Na naszym podwórku

Złoty w dalszym ciągu jest słaby w relacji do dolara. Innymi słowy, na USD/PLN notujemy poziom 3,9850. Nie może to cieszyć nabywców waluty amerykańskiej, ale i tak nie jest wykluczone, że wartość ta dojdzie wkrótce do 4 zł. W każdym razie byłoby to naturalne, gdyby EUR/USD miał zmierzać do minimów z marca, tj. poniżej 1,05 (chyba że wcześniej doszłoby do jakiejś korekty, która by trochę zaburzyła sprawy).

 

Na EUR/PLN mamy 4,2460, czyli w dalszym ciągu utrzymujemy się w ograniczonym zakresie wahań, przy czym poziom 4,25 w zasadzie wytrzymuje ataki (ale z drugiej strony, na przebicie 4,20 też nie liczymy). O 14:00 poznamy polskie dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc