src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

W programie Bank Anglii i głosy z Fed

2016-07-14

O 13:00 Bank Anglii ogłosi swą decyzję w sprawie stóp procentowych. Na rynku przewiduje się obniżkę głównej stopy z 0,5 proc. do 0,25 proc. Takie poluzowanie miałoby zwiększyć akcję kredytową, ale też i po prostu osłabić funta na korzyść eksporterów w dobie nadchodzącego Brexitu.

 

 

Taki ruch może – przynajmniej teoretycznie i na jakiś czas, abstrahując od innych czynników – pomoc walutom rynków wschodzących. Siłą rzeczy taki np. złoty powinien zyskać do funta, ale pośrednio też i do euro czy dolara. W każdym razie wraz z decyzją BoE poznamy też protokół z posiedzenia tejże instytucji, a poza tym w kalendarium m.in. amerykańskie dane o inflacji PPI za czerwiec (poznamy je o 14:30) oraz o wnioskach o zasiłek (tygodniowe, też o 14:30).

 

Publicznie wypowiedzą się, jeśli chodzi o Rezerwę Federalną, James Bullard (o 16:00), Dennis Lockhart (o 17:15) oraz Esther George (o 19:15). Eurodolar jest tymczasem przy 1,11. To mniej niż wczorajsze czy przedwczorajsze szczyty, choć mimo wszystko jest to jakaś próba podbijania wartości euro w porównaniu z niedawnymi minimami. Ropa WIT jest przy 45,36 dolarach za baryłkę, indeks Nikkei rośnie, podobnie Hang Seng (lekko), Shanghai Composite spada.

 

 

Sprawy PLN

Jutro decyzja agencji Fitch w sprawie naszego ratingu. Być może nie dojdzie do jego zmiany – sytuacja gospodarcza nie jest bowiem bardzo zła, a trudno podtrzymywać pretekst polityczny w sytuacji, gdy z zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego wcale nie zrodziła się ani jakaś straszliwa tyrania rządu, ani ludowa rewolucja na ulicach. Jeśli więc rating nie zostanie ruszony, to na PLN będzie można odetchnąć z ulgą – ale gdyby go jednak zmniejszono, to szybkim ruchem stracimy parę groszy. Na pewno jednak nie będzie to taki efekt jak w styczniu (gdy zaskoczyła nas agencja S&P), ani tym bardziej taki jak na EUR/PLN i USD/PLN po referendum brexitowym.

 

USD/PLN jest teraz przy 3,96 – to bardzo korzystny poziom jak na ostatnie dni. Jest szansa na więcej (tzn. na mniej, jeśli chodzi o kurs, a na większą wartość złotego), jeśli tylko w najbliższych godzinach na EUR/USD zobaczymy próbę wybijania się do 1,1115-20. Na EUR/PLN mamy teraz 4,3990. Także i tu nie jest to bardzo zły poziom, jeśli chodzi o kupno euro. Na GBP/PLN mamy 5,2280 – czyli wykres najpierw (wczoraj) otarł się o 'pięć-trzydziestkę', a potem zawrócił i napotkał wsparcie przy 5,20.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych