Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

W połowie tygodnia funt ponownie powyżej 6 PLN

2015-12-09

Jesteśmy w połowie tygodnia, podsumowując dzisiejszy dzień nie sposób pominąć powrotu funta szterlinga w okolice 6 PLN. Kurs jest co prawda niższy niż jeszcze kilka tygodni temu, ale procentowa zmiana dzienna była dziś dodatnia. Jeszcze ciekawiej prezentuje się sytuacja na franku szwajcarskim, który osiągnął poziom nie notowany od pięciu miesięcy.

 

Presja podażowa

Na złotym wyczuwalna presja podażowa. Na szerokim rynku eurodolar wysoko, dziś przekroczył poziom 1,10.Sytuacja niekorzystnie odbija się na złotym. Funt powrócił powyżej bariery 6 PLN i w sprzedaży kosztował dziś wieczorem 6,0008 zł. Na rynku forex jest lekko poniżej tej granicy, ale zmienność dzienna jest dodatnia, zatem jutro spodziewać się możemy dalszych wzrostów na funcie.

 

Frank bije rekordy

Frank szwajcarski osiągnął maxima nie notowane od blisko pół roku. U schyłku dnia kosztował w sprzedaży 4.0284 zł. Analizując okres trzech ostatnich miesięcy frank szwajcarski ma drugą pod względem wielkości dodatnią zmianę proc., zaraz po dolarze, co znaczy że wartość jego kwotowań wzrosła najwięcej – nie licząc oczywiście dolara. Kurs franka nadal rośnie.

 

Rośnie zainteresowanie CHF i GBP

Zainteresowanie walutami takimi jak frank i funt rośnie. Utrzymująca się awersja do ryzyka powoduje odwrót od kurs walut dla funta walut EM, z kolei niskie ceny surowców zniechęcają do walut  surowcowych. Obecnie ceny ropy są w okolicy minimów z 7 lat. W zestawieniu na parach bez wątpienia to złoty będzie stroną słabszą, warto więc zaopatrzyć się w waluty, zanim kursy walut wzrosną jeszcze bardziej, co obecnie wydaje się być nieuniknione. Złoty niestety zostaje bez wsparcia. Nasza waluta, jak już zaznaczyliśmy, znajduje się pod silną presją. Wydarzenia na szerokim rynku przybierają niekorzystny dla złotego obrót. Zbliża się posiedzenie FED, co jest dodatkowym impulsem. Spodziewana podwyżka stóp procentowych w USA zwiększa zainteresowanie dolarem, tymczasem w kraju brak jest na razie istotnych odczytów, które mogłyby być wsparciem dla złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc