src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

W oczekiwaniu na wrześniową kulminację

2016-09-14

Jak na razie – a w Polsce dzień roboczy dobiega końca – na głównej parze dzieje się niewiele. Minima z dnia to ok. 1,1215, maksima lokować można na 1,1240. Obecnie jest ok. 1,1225-30.

 

 

Wygląda więc na to, że rynek utrzymuje dolara w mocy – w każdym razie relatywnie. Nie przejęto się przesadnie wypowiedzią Lael Brainard, która była mocno gołębia (przedstawicielka Fed nawoływała do tego, by zachować ostrożność w temacie zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach), ani też stonowanymi tekstami Tarullo czy Kashkari (którzy nie wykluczają tegorocznej podwyżki, ale chcieliby zerknąć jeszcze na inflację czy inne dane).

 

Z drugiej strony, nie jest oczywiście tak, że jakoś dramatycznie ruszyliśmy na południe. Tak naprawdę jest bardzo możliwe, że we wrześniu ruchu nie będzie – ale potem mamy jeszcze dwa spotkania i tam klimat może stać się bardziej jastrzębi.

 

Możemy tu jeszcze dodać, że pojawił się lipcowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej dla Strefy Euro. Zakładano -1,1 proc. m/m, było -0,9 proc., przewidywano -0,7 proc. r/r, było -0,5 proc. Zatem w perspektywie miesięcznej – gorzej, w rocznej – lepiej. Sprawę gmatwa też to, że zmieniono (podnosząc w górę, tak m/m, jak i r/r) odczyty z czerwca.

 

Mieliśmy też poranne dane z Japonii – produkcja przemysłowa za lipiec rozczarowała, bo spadła o 0,4 proc. m/m oraz o 4,2 proc. r/r (prognozowano 0,0 proc. m/m i -3,8 proc. r/r). USD/JPY pozycjonuje się na 102,82, w szczycie był przy 103,32. W relacji dziennej mamy wzrost pary, czyli osłabienie jena. Także i wczoraj świeca dzienna była biała, zwyżkowa. Generalnie wykres rośnie już od połowy sierpnia (dołek na 99,6).

 

 

Nasz kraj

USD/PLN lokuje się na 3,8630, zaś na EUR/PLN notujemy 4,3380. Zmiany nie są drastyczne, choć oczywiście można mówić o lekkim wzmocnieniu złotego w porównaniu z dziennymi szczytami sprzed paru godzin.

 

Na EUR/PLN mieliśmy w ostatnich dniach trzy świece stricte białe, wzrostowe – i czwartą, wczorajszą, która też w zasadzie taka była, choć z maleńkim korpusem. Po testowaniu okolic 4,3570-80 dzisiejsza korekta nie jest wielkim zaskoczeniem, ale też nie musi oznaczać zapowiedzi 'czegoś więcej'.

 

Podano dziś jeden odczyt makro – na temat podaży pieniądza M3. Sierpniowy wynik to wzrost o 10 proc. r/r, przy czym zakładano 10,7 proc. Podaż ta obejmuje m.in. gotówkę w obiegu poza kasami banków, depozyty gospodarstw domowych, przedsiębiorstw czy samorządów, dłużne papiery wartościowe z maksymalnie dwuletnim terminem pierwotnym i oczywiście parę innych kategorii.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych