Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umocnił się w stosunku do franka i euro, słabszy do dolara

2014-11-04

Dzisiejszy dzień nie powinien obfitować w wiele transakcji, ranek dla złotego upłynął spokojnie. Inwestorzy czekają na wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Prognozy są optymistyczne.

 

Podczas dwudniowego posiedzenia, które rozpoczęło się dzisiaj, Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o ewentualnym cięciu stopy procentowej. Większość analityków i inwestorów spodziewa się, że cięcie będzie wynosiło 25 punktów bazowych. Rozbieżności w opiniach dotyczą raczej nie skali obniżek, a jedynie tego, czy należy przygotować się na cięcie wszystkich stóp, czy tylko części z nich.


W dyskusji przeważa zdanie, że czas na działania na szeroką skalę. Koszt pieniądza powinien być zmniejszony, taka decyzja Rady zaskoczeniem z pewnością nie będzie. Stąd też spokojny ranek na rynkach walutowych, inwestorzy skupią się zatem na najnowszych prognozach makroekonomicznych. Kluczowy, obok stanowiska Rady Polityki Pieniężnej, okazać się może "Raport o inflacji". W opinii specjalistów dane będą optymistyczne, a Rada zakończy cykl dostosowawczy stóp. Jeśli prognozy pokryją się z rzeczywistością, złotówka powinna wykorzystać szansę na wzmocnienie.


Inwestorzy czekają na ruch ze strony Rady i dane makroekonomiczne, dlatego transakcji dziś jest mniej niż zwykle. Wahania złotego są niewielkie. Wczoraj złoty umocnił się w stosunku do szwajcarskiego franka i euro, ale osłabł do dolara amerykańskiego. Dzisiejsze kursy z godziny 9:00 kształtowały się następująco: kurs euro oscylował wokół poziomu 4,2215 zł, kurs dolara amerykańskiego wynosił 3,3757 zł, brytyjskiego funta 5,3809 zł, a kurs franka szwajcarskiego 3,5017 zł.

 

 Notowana euro i franka wciąż są niższe niż punkt oporu, prawdopodobny jest ruch w dół i notowania nawet 4,18 zł w przypadku euro i 3,46 zł dla franka. Czy dojdzie do takich spadków pokażą najbliższe dni. Na razie rynki globalne pozostają stosunkowo niewrażliwe na impulsy płynące ze Stanów Zjednoczonych, tzn. wybory cząstkowe do Kongresu i dane o przemyśle i bilansie handlowym USA. Głównym czynnikiem mającym wpływ na wartość złotego będzie zatem wynik posiedzenia RPP.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc