Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

W obliczu polskich danych makro

2019-10-22

Główna para walutowa przez cały październik szła w górę. Oczywiście daleko jej jeszcze do maksimów z końca lipca (bo te wypadły powyżej 1,14), a aprecjacja euro nawet wyhamowała, niemniej trzymamy się wysoko: przy 1,1150-55.

 

 

Na razie w tym rejonie formuje się dość wąska konsolidacja. Dziś poznamy indeks Richmond Fed z USA i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Oba odczyty o 16:00. Pojutrze, w czwartek, mamy wysyp indeksów PMI dla przemysłu i usług różnych krajów. W dodatku wtedy odbędzie się konferencja EBC po uprzednich decyzjach na temat oprocentowania i QE. Zmian się nie oczekuje, ale istotne będzie nastawienie decydentów w czasie konferencji.

 

 

Na złotym

Złotym poruszają głównie przełożenia z głównej pary czy ogólnie z par 'zewnętrznych', np. GBP/PLN przypomina często kształtem wykresu parę GBP/EUR. Tym niemniej dane makro mają pewne znaczenie, a zresztą i tak są ważne czy też ciekawe. Otóż wczoraj zawiodła sprzedaż detaliczna za wrzesień, dynamika wyniosła tylko +4,3 proc. r/r w cenach stałych, a oczekiwano +6,5 proc.

 

Dziś o 10:00 poznamy informacje o produkcji budowlano-montażowej za wrzesień. Oczekuje się +6,6 proc. r/r. W zeszłym tygodniu lepsza od prognoz była produkcja przemysłowa bez uwzględniania sezonowości, ale np. zawiodła dynamika wynagrodzeń. Dane nie są zatem w pełni jednoznaczne.

 

EUR/PLN jest na 4,2770, złoty minimalnie traci, niemniej i tak błądzimy przy wsparciu. Na USD/PLN podobnie, mamy 3,8350. Funt to inna bajka: tu wykres jest wysoko, mamy 4,9750, acz widać że ok. 2 grosze wyżej jest dość klarowny opór.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc