src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

W klimacie droższego euro

2018-03-20

Już jutro, ale dopiero wieczorem, o 19:00, przekonamy się, czy Fed faktycznie podwyższy stopę funduszy federalnych w USA. Rynek w zasadzie w to wierzy, niemniej dolar nie przyjmuje jakiejś szczególnie wysokiej wartości, a wręcz przeciwnie – wczoraj wymownie stracił. To jednak wynikało z przecieków Reuters.

 

 

Otóż podano informacje, według których w gronie decydentów EBC toczą się już poważne rozmowy o przyszłej podwyżce stóp. Nie zmienia to oczywiście tego, że jeśli nawet QE skończy się we wrześniu, to niskie stopy nie będą ruszane jeszcze przez długi czas. Tym niemniej temat jest na stoliku, można rzec.

 

Stąd też dziś rano jesteśmy przy 1,2345, a nie np. przy 1,2260-70, jak wczoraj rano. Dziś w programie niewiele danych: o 8:00 poznamy inflację PPI dla Niemiec, o 11:00 indeks instytut ZEW, jeden z ważniejszych wskaźników niemieckich (ale nie tak istotny jak Ifo). O 21:40 American Petroleum Institute oceni tygodniową zmianę zapasów paliw. Do tego znacznie wcześniej, o 10:30, mamy odczyty istotne dla funta: inflację CPI, PPI i RPI z Wielkiej Brytanii.

 

GBP/USD jest tymczasem w pobliżu 1,4035, przy czym od samego początku marca trwa tendencja wzrostowa, czyli dolar traci do funta, a ten się umacnia. Zresztą wczoraj negocjator unijny w sprawie Brexitu, pan Barnier, potwierdził iż coraz więcej aspektów wyjścia GB z UE jest uzgodnionych, tak więc funt znów zarobił.

 


Nasze małe sprawy

W skali światowej kwestia PLN jest rzeczywiście mała. Ale nas z natury rzeczy interesuje, choćby i dlatego, że EUR/PLN zbliża się do 4,2220. To znaczy, że potwierdza się nasz generalny pogląd sprzed paru tygodni i nawet miesięcy, według którego złoty będzie się osłabiał. To w jakiejś mierze wpisuje się też w tendnecję długoletnią.

 

Na USD/PLN mamy jednak 3,4190 – i w tym wypadku to nie jest ucieczka, bo notowano w minionych dniach znacznie wyższe kursy, tj. znacznie słabszego złotego. Ta para pozostaje w szerokiej konsolidacji, co jest odbiciem stanu rzeczy na głównej parze. GBP/PLN tymczasem krąży przy 4,80, a wczoraj uchwycił nawet i 4,82. Dość przypomnieć, że nawet w tym miesiącu wykres był pewnego razu 13 groszy niżej.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych