Uwaga skupiona na Grecji, złoty łapie oddech

2015-05-29

Dzisiejszy, nieco kolokwialny tytuł, nie jest przypadkowy. Uwaga uczestników rynku ponownie skupia się na przedłużających greckich negocjacjach, a wzrost ryzyka politycznego w Polsce schodzi na dalszy plan. Na parach powiązanych ze złotym lokalne szczyty, wyznaczane są pierwsze punkty oporu.

 

Na rynku spokojniej

Ostatnia sesja nie obfitowała w znaczące impulsy, rynek wyhamował. Ryzyko polityczne w Polsce zostało już prawdopodobnie zdyskonotwane. Rynek skupiał się ponownie na Grecji, ale tutaj też brak jest nowych informacji, trzeba więc bazować na dotychczasowych doniesieniach. Inwestorzy czekają na rozwój sytuacji, tymczasem warto przyjrzeć się forintowi.

 

Złoty nie cieszy się zaufaniem

Inwestorzy zainteresowali się forintem, porzucając chwilowo plany związane ze złotym. Z pewnością wyczekują na ruchy nowego prezydenta i ostateczne ‘okrzepnięcie’ nowej sytuacji politycznej, niestety jesienne wybory parlamentarne z pewnością nie poprawiają nastrojów wokół złotego. Udana akcja węgierskiego długu nie pomogła złotemu, rentowność obligacji długoletnich w dalszym ciąg wynosi około 3 proc.

 

Grecja w centrum uwagi

Rynek skupia się na Grecji. W czerwcu ma nastąpić kolejna płatność dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Waluty CEE z pewnością zareagują na doniesienia z Hellady. Dziś natomiast oczekujemy na odczyt polskiego PKB za miniony kwartał, po południu analogiczny odczyt z USA.

 

Dzisiejsze notowania

Poważnych zmian w trakcie ostatniej sesji nie odnotowano, a dziś rano złoty rozpoczął dzień od względnej stabilizacji. Rynek naszą walutę wycenił następująco: 4,1245 PLN za euro, 3,7682 PLN za wobec dolara amerykańskiego i 5,7709 PLN za funta szterlinga, a kurs franka szwajcarskiego wynosił 3,9961 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych