Utrzymuje się dosyć mocny dolar

2016-03-02

Dolar stosunkowo mocny, choć po południu zanotował już niewielkie spadki. Stabilnie na parze EUR/PLN. Na franku bez większych zmian, a w przypadku funta widać lekkie odbicie. Odczuwalna jest poprawa sentymentu wokół walut rynków wschodzących. Wzrasta też prawdopodobieństwo podwyżek stóp w USA.

 

Lepszy sentyment

Na światowych giełdach wyraźne ożywienie, co szczególnie widoczne jest na przykładzie sesji w USA. Rośnie prawdopodobieństwo consensusu pomiędzy największymi producentami ropy. Poprawia się też sentyment wokół walut rynków wschodzących, obserwujemy większe zainteresowanie walutami koszyka CEE. Na dolarze lekki odwrót, choć amerykańska waluta nadal pozostaje stosunkowo silna. Po południu dolar spadł poniżej 4 PLN. W Stanach dobre dane makro, indeks S&P zbliża się do rekordowych poziomów, rośnie rentowność obligacji oraz wzrasta prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FED. Zgodnie z przewidywaniami Bloomberga wynosi już 50 proc., a szanse na dwie podwyżki przed końcem roku 20 proc.

 

Niewielkie zaskoczenie

Pewna stagnacja na dolarze w kontekście powyższych danych jest zaskakująca. Brak żywej reakcji, czyli znacznego wzrostu zainteresowania dolarem, tłumaczony jest przez analityków poprawą sentymentu wokół walut EM. W tym tygodniu w kalendarium wydarzeń makro mamy jeszcze kilka publikacji ze Stanów, które mogą stanowić impuls do wzrostów na dolarze. Na razie kurs dolara spadł poniżej 4 PLN i wieczorem wynosił 3,9881 zł, kurs euro wynosi  4,3346 zł, franka rynek wycenia na 4.0078 zł a funt na stronie serwisu kantor.pl kosztuje już 5.6163 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych